Кров’ю, потом і сльозами: як будуватимуть житло колоністи на Марсі

Майбутнім колонізаторам Марса доведеться проявити неабияку креативність, щоб побудувати житло на Червоній планеті. Відправлення необхідних будівельних матеріалів на відстань понад 140 млн км є не лише складним завданням, але й надзвичайно затратним.

Спорудження будинків на Марсі
Спорудження будинків на Марсі з використанням бетону. Ілюстрація згенерована Google Gemini

Замість цього вчені пропонують використовувати ресурси, доступні на Марсі, зокрема його ґрунт, для зведення постійних споруд. У новій статті, опублікованій у журналі Acta Astronautica, дослідники проаналізували 11 типів марсіанського бетону або цементу, розроблених на основі наявних ресурсів і технологій.

Особливу увагу привернув матеріал під назвою AstroCrete, який базується на змішуванні марсіанського реголіту з біологічними рідинами майбутніх мешканців планети — кров’ю, потом і сльозами. Ідея використання крові як зміцнювального елемента не є новою: ще в часи Стародавнього Риму цей метод застосовували для покращення якості будівельних розчинів.

«Хоча це може здаватися незвичним, кров людини дійсно здатна зміцнювати бетон або цеглу для будівництва на Марсі», — зазначають дослідники. Після прибуття перших астронавтів і облаштування початкових споруд, таких як надувні модулі, їхні біологічні рідини у поєднанні з реголітом можуть стати основою для виробництва AstroCrete. Вперше ця концепція була запропонована науковцями Манчестерського університету в 2021 році.

Художня візуалізація завершеної споруди на поверхні Марсу
Художня візуалізація завершеної споруди на поверхні Марса. Ілюстрація: NASA

«Ми розробляли технології для створення матеріалів, схожих на бетон, з ресурсів Марса, але відповідь була поруч — у нашому тілі», — зазначив Алед Робертс із Манчестерського університету. Спеціальний білок, що міститься в крові людини, — сироватковий альбумін (HAS) — може слугувати природним «клеєм» для створення бетону. Сечовина, яка є продуктом життєдіяльності людини, також може підвищити міцність матеріалу.

За підрахунками вчених, один астронавт здатен виробити достатньо HAS, щоб за 72 тижні побудувати невелике житло. До того ж матеріал AstroCrete можна виготовляти безпосередньо на Марсі за допомогою 3D-друку, що спрощує процес будівництва.

Окрім використання біологічних рідин, дослідники пропонують застосовувати природні ресурси Марса, такі як карбонат кальцію для створення вапняного розчину. Багаті поклади сірки на планеті можна використовувати для виробництва «сірчаного бетону» — матеріалу, стійкого до корозії та придатного для умов із високою концентрацією солі або кислот.

Отже, дослідження пропонують різні інноваційні підходи до будівництва на Марсі, орієнтовані на максимальне використання місцевих ресурсів і біологічних можливостей людського організму.

Раніше ми повідомляли про те, як індійський астронавт провів три тижні в симуляції Марса.

За матеріалами futurism.com

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме