Кратон Пілбара: вчені знайшли найдавніший слід зіткнення Землі з астероїдом

Геологи давно підозрювали, що кратон Пілбара, розташований в Австралії, містить сліди одного з найдавніших зіткнень нашої планети з іншим небесним тілом. Нещодавно вони змогли це підтвердити, відкривши на його поверхні уламкові та інші породи, які утворюються тільки в разі потужних метеоритних ударів.

Кратон Пілбара
Кратон Пілбара. Джерело: pilbara.com

Найдавніші континенти на Землі

Група австралійських вчених заявляє, що знайшла найдавніший ударний кратер на Землі. Мова про сліди зіткнення з великим небесним тілом, які вони знайшли при дослідженні кратону Пілбара у Західній Австралії.

Як відомо, континенти на Землі утворюються внаслідок руху та зіткнення літосферних плит. Коли кора зминається, утворюються нові гори, які з часом стираються ерозією. Це означає, що континентальна кора весь час оновлюється, і чим далі ми заглиблюємося у минуле, тим важче знайти ділянки, які тоді утворилися.

Навіть докембрійські плити здебільшого утворилися від 1 до 2 млрд років тому. Найдавніші ж ділянки суходолу називаються кратонами. Вони лежать в основі всіх континентів, але настільки рідкісні, що навіть невідомо, чи існували великі континенти, залишком яких вони були.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №1 (176) 2020

До товару

Найдавніші кратери

Усе це безпосередньо стосується питання про найдавніші кратери на Землі. Адже у вчених є божевільна ідея, що саме удари метеоритів свого часу призвели до утворення перших кратонів. Нібито вони могли ущільнити магматичні породи й зробити їх стабільнішими.

Те, що якийсь великий слід від удару має бути десь у Пілбарі, підозрювали вже давно. Про це свідчили крихітні кристали циркону у зразках із тамтешніх гірських порід. Вони утворюються саме при метеоритних ударах, але вченим хотілося отримати якісь свідчення, які буде видно не тільки під мікроскопом. Тож вони вирушили до Пілбари й згодом знайшли біля геологічної структури Північний конус характерні сітчасті утворення, схожі на пір’я тенісного волана. Це так звані осадові конуси, що абсолютно точно утворюються при падінні метеорита.

Крім того, вчені знайшли так звані сферули. Це невеликі кульки, які утворюються, коли розплавлена внаслідок удару порода остигає. Усе це свідчить, що колись у цих місцях дійсно сталося космічне зіткнення. Коли? Відповідь на це запитання дали наступні дослідження, які показали, що удар стався близько 3,5 млрд років тому.

Це досить сильно переважає попередній рекорд віку кратера, який складає близько 2,2 млрд. Що ж до самої ударної структури, то вона зараз майже повністю зруйнована, але її діаметр мав сягати 100 км.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів