Кратер Корольов — гігантська чаша з льодом на Марсі

Крижаний велетень названий на честь українського інженера Сергія Корольова. Кратер має гігантські розміри, а його дно майже повністю охоплює льодовик. Нижче ми розповімо про нього детальніше, а також подивимось, який вигляд він мав би у нашій країні та скільки місця б зайняв. 

Кратер Корольов на Марсі
Кратер Корольов на Марсі. Джерело: Wikipedia

Корольов на північному полюсі Марса

Велика Північна рівнина Марса — це колосальна низовина, яка, можливо, колись була дном океану. Вона вкриває значну частину північної півкулі планети, й саме на ній розташована північна крижана шапка нашого холодного сусіда. Цікавих об’єктів тут не так багато, і кратер Корольов є одним із них.

Названий кратер на честь українця Сергія Павловича Корольова, який був головним конструктором радянських ракет. Саме він розробив носії, що вивели на орбіту перший супутник, першу живу істоту та першу людину. Кратер отримав свою назву в 1973 році, через 7 років після смерті інженера.

Варто сказати, що марсіанський Корольов не треба плутати з однойменною ударною формацією на Місяці. Кратер на нашому природному супутнику значно більший і розташований на його невидимому з Землі боці. Його діаметр становить 437 км, але при цьому його чаша дуже сильно зруйнована.

Марсіанський Корольов має діаметр 81,4 км. Він майже не зруйнований атмосферною ерозією. Його зовнішній вал підіймається над навколишніми рівнинами на два кілометри. Дно ж кратеру лежить на одному рівні з ними. Тому це утворення являє собою гігантську майже ідеальну чашу.

Гігантська чаша з кригою

Чаша Корольова не порожня. Завдяки своїй формі та розташуванню цей кратер виконує роль «пастки холоду». Дно його досить рідко освітлюється Сонцем, тож середня температура там набагато нижча у порівнянні з навколишньою територією. Тому рідкісна на Марсі водяна пара мільйони років кристалізується в ньому.

Внаслідок цього процесу Корольов заповнився водяною кригою. Вона утворює круглий льодовик — щось на зразок замерзлого озера. Його діаметр становить 60 км. Товщина криги сягає 1800 м. Загальний об’єм води у величезній чаші сягає 2200 км³. Це приблизно стільки ж, скільки у Великому Ведмежому озері в Канаді. Тому кратер є місцем зберігання значної частки марсіанської води.

Корольов та Україна

Масштаби кратеру Корольов можна собі уявити, якщо накласти його на карту України. Тоді стане зрозуміло, що 80 км — не так уже й мало. Якби він знаходився в межах нашої держави, то у ньому легко вмістилося б її найдовше місто — Кривий Ріг.

І це ще не все: якби Корольов знаходився в Україні, то став би чи не найбільшою її гірською системою. Бо гребінь його валу має таку ж висоту, як Говерла. А довжина «бортику» гігантської чаші з кригою сягає 255 км, що всього на 25 км менше, ніж протяжність Карпат по території нашої держави.

Крім того, якби Корольов знаходився на Землі, то крига б у ньому розтанула й утворила озеро. Воно би стало найбільшою водоймою на території України. Адже води в ньому було б у 7,5 раза більше, ніж в Азовському морі.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтесь: https://t.me/ustmagazine