Космічний вальс: астрономи знайшли систему з шістьма «синхронізованими» екзопланетами

Команда американських астрономів оголосила про відкриття рідкісної зоряної системи з шістьма екзопланетами. Ще більш незвичайною знахідку робить те, що вони «синхронізовані»: орбіти всіх шести екзопланет перебувають у резонансі стосовно одна одної.

Зоря з шістьма екзопланетами

Відкриття було зроблене під час вивчення зоряної системи HD110067. Вона розташована на відстані 100 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Волосся Вероніки. Під час аналізу даних, зібраних космічними телескопами TESS і CHEOPS, дослідники виявили періодичні зміни яскравості, викликані транзитами компаньйонів, що обертаються навколо зорі.

Орбіти екзопланет у системі HD110067 (ілюстрація). Джерело: Roger Thibaut (NCCR PlanetS). Credit: Roger Thibaut (NCCR PlanetS)

Загалом навколо HD11006 обертається шість екзопланет, чиї радіуси лежать у діапазоні від 1,94 до 2,85 радіуса Землі. На думку астрономів, усі вони є мінінептунами. Такі тіла займають проміжне становище між газовими гігантами на кшталт Урана і Нептуна і землеподібними екзопланетами.

Інша цікава особливість цієї системи полягає в тому, що орбіти всіх шести екзопланет перебувають у резонансі стосовно одна одної — тобто їхні періоди обертання навколо зорі співвідносяться між собою як невеликі натуральні числа. Для перших чотирьох екзопланет значення резонансу становить 3:2. Перша екзопланета обертається навколо зорі за 9 днів, друга — за 14, третя — за 20, четверта — 31 день.

Що стосується зовнішніх екзопланет, то вони перебувають у резонансі 4:3. Період обертання п’ятої екзопланети становить 41 день, шостої — 55 днів.

Крихкість орбітальних резонансів

Системи з орбітальними резонансами становлять значний інтерес, оскільки дають змогу простежити їхню еволюцію. Багато з відомих астрономам мультипланетних систем не перебувають у резонансі, але водночас виглядають так, немов колись були.

Приклад орбітальних резонансів у Сонячній системі. Джерело: wikipedia

Зараз вважається, що орбіти новонароджених екзопланет зазвичай формуються в резонансі. Однак дуже масивна екзопланета, близьке зіткнення із зорею, що проходить повз, або гігантське зіткнення — все це може легко порушити крихкий баланс. За оцінками дослідників, лише близько 1% систем залишаються в резонансі.

Тому HD11006 і являє собою такий інтерес. Результати моделювання говорять про те, що орбіти всіх шести екзопланет стабільні. Найімовірніше, вони виконують один і той самий «танок» із часу свого утворення мільярди років тому.

За матеріалами https://science.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип