Космічні візерунки: 27 світлин галактик від VLT відкривають таємниці Всесвіту

Телескоп VLT Survey Telescope, розташований у Паранальській обсерваторії Європейської південної обсерваторії (ESO) в Чилі, відкрив нові горизонти дослідження галактик. Вражаючі світлини сусідніх галактик, отримані за допомогою цього інструмента, дозволяють зазирнути у таємниці формування цих космічних структур. 

Sextans A
Зображення неправильної карликової галактики Sextans A, розташованої на відстані близько 4 мільйонів світлових років від нас, у напрямку до краю Місцевої групи, зроблене VST (VLT Survey Telescope). Авторство: INAF/VST-SMASH

Однією з найбільш захоплюючих є галактика Секстант A — карликова галактика, розташована «всього» за 4 мільйони світлових років від нас. Її розміри відносно невеликі — лише 5 тисяч світлових років у поперечнику, що становить 5% від розміру нашого Чумацького Шляху. Унікальність цієї галактики полягає у її незвичайній квадратній формі, яка виникла через потужні вибухи наднових. Ці події сприяли перерозподілу матеріалу галактики та надали їй характерну конфігурацію. 

Секстант A, як і сусідня галактика NGC 3109, стала об’єктом дослідження в межах проекту VST-SMASH (VLT Survey of Mass Assembly and Structural Hierarchy). Загалом учені дослідили 27 галактик, щоб з’ясувати механізми їхнього формування. 

NGC 3109
Зображення неправильної галактики NGC 3109. Фото: INAF/VST-SMASH

«Ми хочемо зрозуміти, як галактики формуються залежно від їхньої маси й морфології. Для цього ми аналізуємо як внутрішні процеси утворення зірок, так і акрецію — злиття з іншими галактиками», — пояснив Крещенцо Тортора з Італійського національного інституту астрофізики. За словами вченого, вивчення кольорів галактик і слабких структур, які їх оточують, дозволяє виявити залишки минулих галактичних взаємодій, що формують космічну ієрархію. 

До дослідження також увійшли інші цікаві галактики: 

  • IC 5332 — спіральна галактика, що знаходиться за 30 мільйонів світлових років. 
  • NGC 5253 — неправильна галактика, розташована за 11 мільйонів світлових років. 
  • NGC 5236, відома як Південна Дзиґа, — спіральна галактика, яка є однією з найближчих і найяскравіших на небі – вона розташована за 15 мільйонів світлових років і видима навіть у бінокль. 

«Ми вперше отримали такі глибокі й деталізовані зображення всіх цих галактик за допомогою однорідних даних», — зазначив Тортора.

Хоча нові телескопи, такі як Euclid чи обсерваторія Віри Рубін, зможуть досягти подібної глибини спостережень, VST залишається унікальним інструментом. Його здатність досліджувати галактики з високою деталізацією продовжує приносити важливі наукові результати. 

Ці відкриття наближають нас до розуміння складних процесів формування галактик і космічної структури загалом.

Раніше ми повідомляли про те, як VLT знайшов галактики, що опинилися в «павутинні» надмасивної чорної діри.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
«Паразити неба»: малі астероїди виявились вкрай небезпечними для Землі
Зіткнення в сусідній галактиці: чорна діра «обстріляла» загадковий об’єкт
Як у гігантської комети: астрономи виявили хвіст у екзопланети
Пилові бурі на Марсі можуть поглинути всю планету
SpinLaunch запустила супутник «пострілом гармати» з прискоренням 10000G
SpaceX вивела супутники з прямим доступом до мобільних телефонів
Чи існує чорна діра проміжної маси у скупченні Омега Центавра
У пошуках втраченого дейтерію: запропоновано новий спосіб виявлення інопланетян
Аномальне прискорення: вчені з NASA відкрили сім темних комет
Науковці знайшли спосіб підтвердити антропний принцип