«Космічні пончики» показали справжню швидкість утворення планет

Астрономам вдалося зазирнути всередину молодих протопланетних дисків. Вони виявилися дивовижно схожими за формою на пончики, а всередині них були виявлені нові структури. Аналіз показує, що утворення планет у них може іти швидше, ніж вважалося раніше.

Протопланетні диски
Протопланетні диски. Джерело: www.space.com

Газопилові «пончики» поблизу Сонячної системи

Хмари пилу і газу неподалік від нашої Сонячної системи дають астрономам рідкісний шанс зазирнути в ранні етапи формування планет. У цих хмарах, вік яких становить від 200 000 до 500 000 років і які розташовані у межах 700 світлових років від Землі, були помічені пилові, багаті на газ диски навколо центральної зорі — місця народження нових небесних тіл. Світлини цих об’єктів, зроблені Атакамською великою міліметровою решіткою (ALMA), були представлені в понеділок (8 січня) на конференції Американського астрономічного товариства, що проходить у Новому Орлеані.

Знімки проливають світло на протопланетні диски у кількох добре відомих молекулярних хмарах, серед яких Змієносець, Хамелеон  і Південна Корона. «Ці утворення нагадують пончики з великою центральною порожниною», — сказав Ченг-Хан Хсіє з Єльського університету в Коннектикуті. На брифінгу для преси в понеділок він представив перші результати досліджень, що тривають. 

В інших дисках були виявлені численні кільця і спіральні структури. Це, можливо, говорить про те, що формування гігантських планет починається на дуже ранній стадії, після утворення протозорі. Нові зображення додають більше доказів, які спростовують наявну думку про те, що газопиловим хмарам потрібно щонайменше два мільйони років, щоб створити світи, подібні до нашої Сонячної системи. 

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Планетоутворенння в газопилових дисках

Оновлене уявлення про те, як швидко можуть формуватися планети, з’явилося в серпні 2022 року, коли астрономи знайшли наймолодшу з коли-небудь відкритих екзопланет — газову кулю за 395 світлових років від Землі, вік якої становить лише 1,5 млн років.

Однак одне з головних питань планетоутворення — коли саме починається процес всередині протопланетних дисків. Нещодавно виявлені кільця і прогалини у протопланетних утвореннях можуть дати важливі підказки, але їх дуже важко знайти.  

На додаток до пончикоподібних дисків, нові спостереження ALMA показують, що протопланетні утворення також можуть бути наповнені газом і пилом, що порушує цікаві питання про те, в які планетні системи еволюціонують ці дві популяції. 

Майбутні дослідження ранніх протопланетних дисків можуть допомогти зрозуміти, з якого із двох типів дисків розвинулася наша Сонячна система.

За матеріалами www.space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів