Космічне голосування: як астронавти NASA відправляють бюлетені на Землю

Для звичайної людини політ у космос здається недосяжною мрією. Але для астронавтів NASA це частина їхньої роботи, заради якої вони відмовляються від багатьох зручностей, доступних жителям Землі. Проте, хоча астронавти й перебувають далеко від дому, завдяки сучасним технологіям вони залишаються на зв’язку з друзями та сім’єю і можуть брати участь у житті суспільства, зокрема й голосувати. Але як саме ця процедура влаштована в космосі?

Історія космічного голосування

Для багатьох американців, особливо тих, хто перебуває в інших країнах (наприклад, розквартированих на зарубіжних військових базах солдатів), голосування шляхом надсилання паперового бюлетеня поштою давно є нормою. Однак у космосі з низки очевидних причин ця схема занадто складна. Ніхто не буде підлаштовувати графік прильоту і відльоту космічних кораблів заради того, щоб доправити в космос, а потім повернути на Землю пару паперових бюлетенів.

У будь-якому разі, до середини 1990-х це не було проблемою. Перша американська станція Skylab була населена в 1973 — на початку 1974 року, коли в США не проводилося загальнонаціональних виборів. А польоти шатлів тривали не більш ніж кілька тижнів, що завжди давало астронавтам можливість проголосувати достроково.

Усе змінилося після того, як американські астронавти почали літати на станцію «Мир», а потім МКС. В умовах, коли термін космічних відряджень став вимірюватися місяцями, у багатьох випадках дострокове голосування стало неможливим через те, що астронавти відлітали в космос до його початку.

Першим, хто спробував розв’язати цю проблему, став астронавт Джон Блаха. У 1996 році він запропонував віддати свій голос на виборах президента США електронним чином. NASA схвалила його ідею, однак далі все вперлося в юридичні формальності. Річ у тім, що, як і більшість американських астронавтів, Блаха проживав і був зареєстрований для голосування в Техасі. Однак на той момент процедура електронного голосування у цьому штаті не була легалізована. Тож Блаха так і не зміг віддати свій голос за потрібного кандидата.

Астронавтка Кетлін Рубінс на тлі «кабінки для голосування» на борту МКС. Джерело: NASA

Проте його починання не минуло дарма. Уже наступного, 1997-го, року влада Техасу схвалила законопроєкт, який дозволив астронавтам, які перебувають у космосі, голосувати електронним способом. Першим нововведення випробував Девід Вулф. У 1997 році він проголосував на місцевих виборах у Г’юстоні з борту орбітальної станції «Мир».

Як астронавти голосують у космосі

З 2004 року американські астронавти на борту МКС голосували на всіх виборах президента США, окрім тих, що проводилися 2012 року (тоді вони змогли проголосувати достроково). А Кетлін Рубінс навіть проголосувала двічі — на виборах 2020-го і 2024 року. Але як саме проводиться ця процедура?

Схема, що демонструє послідовність переправлення електронного бюлетеня з МКС на Землю. Джерело: NASA

Астронавти голосують таким чином. Як і будь-який інший американець, який перебуває далеко від дому, вони можуть подати заяву на отримання федеральної поштової картки, щоб отримати можливість проголосувати віддалено. Саме так вчинили астронавти Бутч Вілмор і Суніта Вільямс, яким довелося незаплановано затриматися на МКС через проблеми з космічним кораблем Starliner.

Під час виборів ЦУП пересилає на МКС захищений електронний бюлетень, а астронавти отримують електронною поштою повноваження від клерка виборчого округу, до якого приписаний астронавт. Щоб зберегти таємницю голосування, бюлетень зашифрований і доступний тільки астронавту і клерку.

Після того, як астронавт заповнить електронний бюлетень, документ передається назад на Землю через супутникову систему стеження і ретрансляції даних TDRS. Спочатку він потрапляє на наземну антену у випробувальному центрі Вайт-Сендс у штаті Нью-Мексико. З Нью-Мексико бюлетень пересилають у Центр управління польотами NASA в Джонсоні, а звідти — клерку виборчого округу. Там його друкують, після чого підраховують разом з іншими бюлетенями.

Астронавтки Джасмін Могбелі та Лорел О’Хара показують пальці вгору після того, як вони проголосували з борту МКС. Джерело: NASA

На завершення варто зазначити, що деякі астронавти ESA теж голосували на виборах, перебуваючи на МКС. Однак, оскільки не у всіх країнах дозволено електронне голосування, вони використовували інші методи. Наприклад, у 2017 році Тома Песке проголосував на виборах президента Франції за оформленою у юриста довіреністю. Астронавт домовився з французьким колегою, після чого той проголосував від його імені.

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії