Коричневий карлик спалахнув яскравіше за Сонце

Група британських астрономів виявила коричневий карлик, який створив спалах, що перевершує за своєю потужністю спалахи на Сонці. Стаття про відкриття була опублікована у свіжому випуску журналу Monthly Notices of the Royal Astronomical Society.

Спалах на коричневому карлику L-класу в уявленні художника. Джерело: University of Warwick/Mark Garlick

3 серпня 2017 року дослідники з Уорікського університету зареєстрували потужний спалах. Його джерелом виявився раніше невідомий коричневий карлик, розташований на відстані 248 світлових років від Сонця. Об’єкт, що отримав позначення ULAS J224940.13-011236.9, належить до спектрального класу L2.5. Він розташований на умовному кордоні, що розділяє коричневі та маломасивні червоні карлики, у надрах яких уже можуть іти повноцінні термоядерні реакції перетворення водню на гелій. Температура поверхні тіла становить близько 1700°C, його радіус можна порівняти з радіусом Юпітера.

Спалах на ULAS J224940.13-011236.9 тривав 9,5 хвилин. Під час події світність карлика збільшилася в 10 тис. разів. Астрономи оцінили енерговиділення спалаху у 80 млрд мегатонн у тротиловому еквіваленті. Це на порядок більше, ніж потужність т. зв. події Керрінгтона — супершторму, що стався на Сонці 1859 року і вважається найпотужнішим сонячним спалахом за всю історію спостережень.

Діаграма, що показує зміни світності коричневого карлика ULAS J224940.13-011236. під час спалаху. Джерело: Jackman et al., 2019.

На думку вчених, найімовірніше, спалах був викликаний флуктуаціями магнітного поля коричневого карлика. Варто зазначити, що за звичайних обставин астрономи не змогли б виявити ULAS J224940.13-011236.9. Цей об’єкт здебільшого випромінює в інфрачервоному діапазоні та більшу частину часу занадто тьмяний, щоб його можна було помітити за допомогою наявних телескопів.

За матеріалами https://phys.org

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна