Комп’ютерний алгоритм здатний побачити з космосу навіть найменші пожежі

Міжнародна група дослідників UPV/EHU представила новий алгоритм, здатний обробляти супутникові знімки та знаходити навіть зовсім невеликі лісові пожежі. Очікується, що він стане важливим засобом для боротьби з ними.

Алгоритм допоможе картографувати лісові пожежі
Алгоритм допоможе картографувати лісові пожежі. Джерело: phys.org

Супутниковий моніторинг пожеж

Новий метод виявлення пожеж на відстані менш ніж 250 м використовує дані з двох супутників, які збирають оптичні зображення, і дані ще чотирьох, які вимірюють високі температури, спричинені пожежами.

Айтор Бастарріка з дослідницької групи UPV/EHU з вивчення будівельної спадщини пропонує алгоритм для глобального картографування вигорілих територій із вищою роздільною здатністю. Дослідження опубліковане в журналі ISPRS Journal of Photogrammetry and Remote Sensing.

Отримання точної та актуальної інформації з територій, що постраждали від пожеж, має важливе значення не лише для кращого розуміння якості повітря, біогеохімічних циклів чи клімату, а й для сприяння управлінню протипожежними заходами.

Кілька десятиліть тому картографування вигорілих територій здійснювалося на основі вивчення сільської місцевості, але з моменту запуску супутників спостереження Землі дистанційне зондування стало більш практичним варіантом визначення місця розташування вигорілих територій, оскільки супутники полегшують вимірювання постраждалих від пожеж територій як на регіональному, так і на глобальному рівнях.

Роздільна здатність зображень

Роздільна здатність зображень є проблемою для територій, що картографуються супутником. Насправді роздільна здатність глобальних спостережень досі була низькою. «Похибка пропуску поточних продуктів дуже висока: багато територій, які насправді вигоріли, не ідентифікуються як такі», — сказав Бастарріка.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

«Сучасні системи використовують розмір пікселя від 250 до 500 м, тому вони не виявляють пожежі на відстані менш ніж 250 м. А в деяких екосистемах пожежі такого розміру трапляються дуже часто».

Використовуючи дані з шести різних супутників, дослідники розробили алгоритм для досягнення вищої роздільної здатності. По-перше, вони скористалися зображеннями, зробленими двома оптичними супутниками сузір’я Sentinel-2: вони пропонують хорошу просторову роздільну здатність 10–20 м, але з низькою часовою частотою, оскільки зображення конкретної локації отримують лише кожні п’ять днів.

По-друге, вони використовували продукти MODIS (отримані від супутників Terra і Aqua) і VIIRS (отримані від супутників Suomi NPP і NOAA-20), які знаходять активні пожежі: вони виявляють високотемпературні плями з низькою просторовою роздільною здатністю 375–1000 м, але з високою частотою, оскільки збирають дані кожен день.

Перевірений алгоритм Бастарріка

Алгоритм, розроблений командою Бастарріка, використовує дані від двох активних продуктів виявлення пожежі і з їхньою допомогою навчає оптичну систему візуалізації з метою створення системи класифікації. Потім він робить прогнози щодо того, що згоріло, а що ні.

«Крім того, ці прогнози були протестовані на 576 територіях по всьому світу. Іншими словами, алгоритм був проаналізований у всіх екосистемах, де вигорілі площі є значними», — пояснив Бастарріка.

Алгоритм, розроблений командою, не єдиний, є й інші подібні пропозиції. Однак внесок дослідників UPV/EHU є особливо важливим, оскільки алгоритм призначений для застосування в глобальному масштабі та отримання результатів із середньою роздільною здатністю.

Майбутнє алгоритмів картографування

«Уже існують алгоритми для картографування певних територій з середньою роздільною здатністю, але наша пропозиція дозволяє картографувати вигорілі території по всьому світу, робить це з прийнятною роздільною здатністю і вже готова до використання».

У майбутньому метою є створення нових продуктів з використанням розробленого алгоритму. «Оскільки до цього часу вони були готові використовувати системи з низькою роздільною здатністю, відтепер метою є створення продуктів, які дають результати на середньому рівні роздільної здатності. Перехід від низької до середньої роздільної здатності зробить великий внесок у визначення конкретних екосистем і вивчення клімату», — сказав Бастарріка.

За матеріалами phys.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів