Компанія Stratolaunch провела успішне випробування гіперзвукового апарата

Представники компанії Stratolaunch повідомили, що перше випробування, створеного ними гіперзвукового апарата, пройшло успішно. 9 березня апарат Talon відділився від найбільшого у світі літака Roc.

Гігантський літак Roc
Гігантський літак Roc. Джерело: Stratolaunch/Matt Hartman

Успішне випробування

9 березня о 17.17 за київським часом з аеродрому в пустелі Мохаве в повітря піднявся найбільший у світі літак Roc, який належить компанії Stratolaunch. Він узяв курс на захід і незабаром здійснив запуск безпілотного гіперзвукового апарата Talon.

Це було перше польотне випробування з увімкненим двигуном. До цього він скидався з Roc у режимі планера або ж проводили пробні запуски за допомогою силової установки з землі. Представники компанії Stratolaunch не коментують, якої швидкості чи дальності польоту досяг Talon, однак запевнили, що вони повністю задоволені випробуваннями.

За словами представників Stratolaunch, Talon моделі TA-1 зміг досягти гіперзвукової швидкості, що було основною метою випробувань. Зазвичай її межу визначають як 5 Мах, тобто вп’ятеро більшу, ніж швидкість звуку.

Подальші плани Stratolaunch

За словами компанії успішне відділення TA-1 від носія та увімкнення двигуна показують, що концепція загалом працює і перша модель виконала свою роль. Тепер до польотів готується Talon TA-2. Фахівці сподіваються, що його перше випробування відбудеться вже за кілька місяців і на відміну від нинішнього зразка він буде багаторазовим.

Також компанія будує ще досконалішу модель TA-3 і модифікує літак Boeing 747. Його вона купила на аукціоні майна Virgin Orbit, що збанкрутувала минулого року. Тепер його планують переобладнати під другу платформу для запусків.

Компанія Stratolaunch була заснована понад десять років тому співзасновником Microsoft, Полом Алленом з початковою метою надання послуг з повітряних запусків за допомогою гігантського двофюзеляжного літака з шістьма двигунами. Компанія в різний час розглядала варіант Falcon 9 від SpaceX, концепцію транспортного засобу під назвою Thunderbolt від Orbital ATK (тепер є частиною Northrop Grumman) і наявну, але набагато меншу, ракету Pegasus XL цієї компанії. Потім він почав роботу над власною ракетою-носієм і двигуном.

Ситуація змінилася після смерті Аллена у 2018 році. Компанія відмовилася від планів створення власної ракети-носія і пізніше була продана приватній інвестиційній компанії Cerebus. У 2020 році компанія повідомила, що натомість зосередиться на розробці гіперзвукових апаратів, які буде запускати з повітря Roc.

За матеріалами spacenews.com

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine