Комета галактичного масштабу допомогла розгадати давню загадку

Науковці дослідили скупчення Terzan 5. Зараз воно розташоване близько до центру Чумацького Шляху і його магнітні поля утворюють своєрідний хвіст, який вказує, що цей об’єкт — комета галактичного масштабу. Спостереження дозволило розгадати давню загадку, пов’язану з космічними променями.

Скупченя Terzan 5 — галактична комета
Скупчення Terzan 5 — галактична комета. Джерело: phys.org

Загадка космічних променів

Науковці провели дослідження щільного зоряного скупчення Terzan 5. Воно допомогло краще зрозуміти таке загадкове явище, як космічні промені. Йдеться про заряджені частинки, які влітають в атмосферу Землі з відкритого космосу. Коли у 1912 році їх виявили під час дослідження верхніх шарів атмосфери на аеростаті, то це певним чином стало справжнім шоком для науковців, адже доти вважалося, що радіоактивність — чисто земне явище.

Тепер ми знаємо, що в космосі відбувається безліч високоенергетичних процесів, здатних породжувати жорстке випромінювання значно краще, ніж важкі елементи в корі Землі. Однак звідки точно до нас долітають космічні промені, ми досі не знаємо.

Зрозуміло, що ядра атомів гелію та електрони народжуються внаслідок термоядерних реакцій чи інших подібних процесів. Однак вони занадто легко відхиляються магнітними полями, а в космосі останніх вистачає. Тож летять вони часто зовсім не звідти, де розташоване їхнє джерело.

Комета галактичного масштабу

З усім цим вченим допомогло розібратися скупчення Terzan 5. Воно розташоване в балджі, тобто зовсім поруч з ядром Чумацького Шляху. Однак при цьому його орбіта витягнута, наче в комети, та ще й високо підіймається над площиною Галактики. Через це багато науковців припускають, що воно може бути ядром загиблої карликової галактики.

Хай там як, але Terzan 5 нагадує комету галактичного масштабу не тільки цим. У скупченні багато мілісекундних пульсарів і вони є потужним джерелом космічних променів. Проте вони до нас не долітають. Так і має бути через присутні навколо магнітні поля.

Однак ми знаємо, що заряджені космічні промені точно народжуються всередині Terzan 5. Це відомо напевне, бо під час зіткнення з магнітними полями вони народжують гамма-промені, які ними не відхиляються.

Проблема лише в тому, що у випадку Terzan 5 вони летять зовсім не від самого скупчення, а ніби з порожнього місця, розташованого на відстані 30 св. років від нього. Цей факт і навів вчених на думку, що через рух магнітні поля скупчення мають утворювати щось схоже на хвіст комети. І космічні промені у ньому спочатку рухаються достатньо вільно, перш ніж їх таки зупиняють турбуленції й вони породжують гамма-промені. Загалом це допомагає значно краще зрозуміти, як подібні явища відбуваються у масштабах Галактики.

За матеріалами phys.org

Гравітація у космосі може працювати не так, як ми думаємо
Космічне пограбування: астрономи розкрили таємницю зниклого галактичного газу
На вершині світу: місія Polaris Dawn побила півстолітній рекорд висоти
Boeing Starliner повернувся на Землю з двома скафандрами
Чи виникла карликова планета Церера в поясі астероїдів?
Пес Ілона Маска став індикатором невагомості на борту Polaris Dawn
Суперземлі не можуть виникати біля зір із низькою металічністю
Дует гігантів: Hubble зазнімкував пару надмасивних чорних дір
Нейромережа Inception наблизила науковців до розгадки природи темної матерії
На орбіті: запуск місії Polaris Dawn завершився успіхом