Коли марсоходу Сuriosity найкраще шукати метан на Марсі?

Вчені шукають найкращі умови для взяття марсоходом Сuriosity проб метану, що виходить з-під поверхні Марса. У цьому їм допоможе нове комп’ютерне моделювання, яке показує його рух у ґрунті планети.

Метан на Марсі
Метан на Марсі. Джерело: John P. Ortiz 2022

Метан на Марсі

Відтоді як 20 років тому в атмосфері Марса вперше виявили метан, науковці намагаються з’ясувати його походження і те, як він транспортується Червоною планетою. Вимірювання зразків атмосфери, зібраних марсоходом NASA Curiosity в кратері Гейла, показують коливання його рівня протягом днів і сезонів, але точно визначити час і причини цих коливань складно.

Ці викиди, можливо, спричинені підземними мікроорганізмами, могли б стати важливим доказом існування життя на Марсі. Однак відбір зразків виснажує обмежені ресурси Curiosity, тому визначення причин коливань і часу для найкращого відбору зразків має першорядне значення.

Згідно з нещодавнім дослідженням, проведеним під керівництвом Джона Ортіса, докторанта з екологічної інженерії в Університеті Джона Гопкінса, барометрична накачка може бути відповідальною за надходження газів з-під поверхні планети в її атмосферу через нерегулярні, але передбачувані інтервали часу. Цей природний механізм може містити цінну інформацію для місії Curiosity, яка триває вже 11-й рік.

Комп’ютерне моделювання процесів

Барометрична накачка — це процес, в якому коливання атмосферного тиску можуть витягувати гази з підземних гірських порід на поверхню. Як і на Землі, щоденні зміни атмосферного тиску на Марсі значною мірою спричинені нагріванням від Сонця: вночі прохолодне повітря має вищий тиск, а тепліше повітря вдень — нижчий. Ґрунт може, по суті, «видихати» гази, такі як метан, виштовхуючи їх на поверхню через тріщини, коли атмосферний тиск низький, і втягувати їх назад під землю, коли тиск повітря високий.

Для свого дослідження вчені використовували комп’ютерні моделі, щоб змоделювати, як гази рухаються під поверхнею Марса, а також як вони змішуються в атмосфері. Потім дослідники порівняли змодельовані концентрації метану з вимірами марсохода Curiosity. Оскільки погода та атмосферний тиск на Червоній планеті набагато менш хаотичні, ніж на Землі, вчені змогли зробити прогнози щодо рівнів атмосферного метану з часом.

Результати дослідження

Одним із важливих результатів комп’ютерних симуляцій дослідників став викид метану безпосередньо перед сходом Cонця на Марсі — інформація, яка може допомогти Сuriosity у проведенні серії експериментів з відбору проб атмосфери у межах поточної кампанії з вивчення коливань вмісту метану в кратері Гейла.

Робота науковців пропонує кілька ключових часових вікон для збору даних, якими міг би скористатися марсохід Сuriosity. Вчені вважають, що вони дають найкращі шанси обмежити час коливань метану, і сподіваються наблизити нас до розуміння того, звідки він береться на Марсі.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine