Кільця Сатурна можуть бути старшими, ніж вважалося раніше

Команда японських учених опублікувала результати теоретичного дослідження, присвяченого кільцям Сатурна. Вони дійшли висновку, що кільця мають бути старшими, ніж вважають.

Сатурн і його кільця. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

Питання про походження і вік кілець Сатурна давно не дає спокою вченим. У минулому вважалося, що вони старі й утворилися одночасно з планетою. Усе змінилося після прибуття до Сатурна апарата Cassini. Йому вдалося вперше визначити масу кілець планети (вона виявилася еквівалентною приблизно 40% маси її супутника Мімаса), а також виміряти швидкість випадання їхньої речовини на Сатурн. Виявилося, що кільця планети повинні будуть зникнути протягом найближчих сотень мільйонів років.

Це, а також те, що на знімках Cassini не вдалося виявити жодних ознак потемніння кілець унаслідок зіткнення з метеороїдами, змусило вчених зробити висновок про відносно невеликий вік кілець. Вважається, що вони утворилися не пізніше 400 млн років тому внаслідок руйнування одного із супутників Сатурна.

Але у вчених з Токійського інституту науки інша думка. У недавньому випуску журналу Nature Geoscience було опубліковано результати проведеного ними дослідження, присвяченого віку кілець Сатурна. Вчені провели комп’ютерне моделювання наслідків зіткнення речовини кілець з метеороїдами. Воно показало, що утворені заряджені частинки всмоктуються в бік Сатурна або йдуть у космос, зберігаючи кільця чистими та не залишаючи брудних слідів. А отже, «свіжий» зовнішній вигляд зовсім не обов’язково свідчить про їхню молодість.

Ділянка кілець Сатурна. Джерело: NASA/JPL-Caltech/Space Science Institute

За словами вчених, цілком можливо, що реальний вік кілець Сатурна перебуває десь посередині між двома попередніми оцінками та становить 2,25 млрд років. Тоді Сонячна система була набагато більш хаотичним місцем, ніж зараз, що могло сприяти формуванню кілець.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме