Глобальне потепління вже почало негативно відображатися на атмосфері Землі. Дані метеозондів у Північній півкулі, зібрані за останні 40 років, показують, що зміна клімату вплинула на верхню межу тропосфери — найближчої до поверхні ділянки неба. Кордон тропосфери неухильно підіймається зі швидкістю від 50 до 60 м за десятиліття. Про це повідомляють учені у публікації Science Advances.

За словами Джейн Лю, екологині з Університету Торонто, рушійною силою цих змін є температура. Висота тропосфери варіюється, досягаючи 20 км у тропіках і 7 км поблизу полюсів. Упродовж року тропопауза (верхня межа тропосфери) підіймається й опускається залежно від пори року, бо повітря розширюється в спеку і стискається на холоді. Але оскільки парникові гази утримують дедалі більше тепла в атмосфері, тропосфера розширюється та підіймається.

Вчені виявили, що тропопауза піднялася в середньому приблизно на 200 м з 1980-го по 2020 рік.
Майже всі погодні явища на Землі відбуваються у тропосфері. Однак малоймовірно, що ця зміна висоти вплине на погоду, говорять учені. Проте це дослідження є важливим нагадуванням про те, як зміни клімату впливають на нашу планету.
«Ми бачимо навколо себе ознаки глобального потепління у таненні льодовиків та підвищенні рівня моря. А тепер це відображається й на зміні висоти тропосфери», — резюмує Джейн Лю.
Раніше ми повідомляли, як астронавти МКС виявили загадкове світіння в атмосфері Землі.