З нагоди настання нового року співробітники наукового центру NOIRLab опублікували вельми ефектний знімок, зроблений Камерою темної енергії (DECam). Він демонструє безліч блискучих галактик у скупченні Насоса.
Скупчення галактик — одні з найбільших структур у Всесвіті. Згідно з наявними моделями, вони формуються під дією темної матерії, чия гравітація стягує групи галактик, формуючи конгломерати, які складаються із сотень і навіть тисяч учасників.
Однією з найближчих до нас подібних груп є скупчення Насоса, розташоване на відстані 130 млн світлових років від Землі у напрямку до однойменного сузір’я. Саме його ми бачимо на знімку DECam. 570-мегапіксельна камера зафіксувала частину з 230 галактик скупчення. На фото також потрапили тисячі віддаленіших фонових галактик.
У скупченні Насоса домінують дві масивні еліптичні галактики — NGC 3268 (у центрі) і NGC 3258 (праворуч унизу). Вони оточені низкою тьмяних карликових галактик. На підставі рентгенівських спостережень дослідники вважають, що ці дві галактики перебувають у процесі злиття. Це може бути доказом того, що скупчення Насоса насправді складається з двох невеликих скупчень, які об’єднуються.
Скупчення Насоса багате на лінзоподібні галактики. Так називають галактики, що займають проміжне положення між спіральними та еліптичними. Вони все ще зберігають дискову структуру, але при цьому містять мало газу й майже не формують нові зорі. Також у скупченні було виявлено безліч рідкісних карликових галактик з низькою світністю, включно з надкомпактними карликами, компактними еліптичними галактиками та блакитними компактними карликами. У скупченні також можуть бути присутніми карликові сфероїдальні галактики й ультрадифузні галактики, хоча для їх підтвердження необхідні подальші дослідження.
Багато з цих типів галактик були ідентифіковані тільки в останні кілька десятиліть завдяки розвитку великих і високочутливих камер, таких як DECam, і розробці нових методів аналізу даних. Оцінка типів галактик дає змогу астрономам дізнатися нові деталі їхнього влаштування і краще зрозуміти вплив темної матерії на еволюцію Всесвіту.
За матеріалами NOIRLab