James Webb знайшов воду на приреченій екзопланеті

Команда дослідників з Університету Монреаля використали телескоп James Webb (JWST), щоб дослідити атмосферу ультрагарячого юпітера WASP-18 b. Їм вдалося скласти температурну карту екзопланети, а також знайти сліди води.

Планета, що гарячіша за зорі

WASP-18 b обертається навколо зорі спектрального класу F, розташованої на відстані 400 світлових років від Землі. Вона являє собою газовий гігант. За схожих з Юпітером розмірів, його маса перевищує масу найбільшої планети Сонячної системи в десять разів.

WASP-18 b в уявленні художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/K. Miller/IPAC

Орбіта WASP-18 b проходить на відстані всього в 3 млн км від своєї батьківської зорі. Через це вона перебуває в приливному захваті та постійно повернута до неї однією і тією ж стороною, яка розігріта до температури у 2700 °C. Це можна порівняти з температурою поверхні найближчої до Сонця зорі Проксими Центавра.

Вода в атмосфері

Під час спостережень з використанням інструмента NIRISS, JWST вдалося скласти температурну карту WASP-18 b. Вона показала значні перепади. Точка екзопланети, яка отримує найбільше зоряного світла, майже на 1000 градусів гарячіша за її термінатор — лінію світлорозділу між освітленим і неосвітленим боком.

Спектр WASP-18 b. Джерело: NASA/JPL-Caltech (R. Hurt/IPAC

З огляду на настільки значні температурні контрасти, дослідники очікували виявити потужні вітри, що дмуть у напрямку схід-захід. Однак JWST не вдалося знайти їхніх слідів. Можливе пояснення полягає в тому, що газовий гігант має дуже потужне магнітне поле, яке впливає на процеси атмосферної циркуляції. У цьому випадку, перенесення тепла на WASP-18 b, здійснюється не вздовж лінії схід-захід, а з екватора на північний та південний полюси.

JWST також вдалося зафіксувати, що зі зростанням висоти температура атмосфери WASP-18 b підвищується на сотні градусів. Серед інших знахідок — сліди води, знайдені в спектрі екзопланети. Оскільки за таких високих температур більшість молекул Н₂О руйнується, знахідка є чудовою демонстрацією чутливості інструментів JWST.

Чинні моделі вказують на те, що під дією приливних сил WASP-18 b поступово наближається до своєї зорі та буде поглинута нею всього через мільйон років, що буквально одна мить за астрономічними масштабами. Водночас деякі вчені припускають, що існують поки що невідомі механізми, які уповільнюють цей процес. У майбутньому астрономи сподіваються провести додаткові спостереження WASP-18 b, щоб точніше визначити її орбітальні характеристики та обчислити час, що залишився для життя газового гіганта.

За матеріалами https://phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine