James Webb знайшов галактики-руйнівники Всесвіту

Космічний телескоп James Webb зазирнув у дуже глибокий Всесвіт, щоб знайти галактики, які утворились незабаром після Великого вибуху. Космічна обсерваторія відкрила в цій далечині галактики, які виявились настільки гігантськими, що взагалі руйнують усіляке уявлення про їхнє загальне походження.

формування галактик у ранньому Всесвіті
Художнє зображення того, яким могло бути формування галактик у ранньому Всесвіті. Фото: NASA, JPL CalTech

Шістьом галактикам виявилося приблизно 13 млрд років. Тобто вони вже були зрілими через 500—700 млн років після Великого вибуху. Але цікаве те, що за розмірами вони виявились у 100 разів більшими, ніж передбачають стандартні космологічні теорії, повідомляє видання Nature.

«Проблема у тому, що якщо врахувати зорі в цих галактиках, то це перевищить загальну масу, доступну у Всесвіті на той час. Тому в теорії це неможливо, але ми дійсно бачимо це на власні очі. Ми неофіційно називали ці об’єкти руйнівниками Всесвіту», — повідомляє астроном Іво Лаббе з Технологічного університету Свінберна в Мельбурні, Австралія.

Знімок шести потенційних масивних галактик
Знімок шести потенційних масивних галактик, які утворилися через 500—800 млн років після Великого вибуху. Фото: NASA, ESA, CSA

Спершу вчені подумали, що вони помилились, адже галактики настільки великі, що руйнують 99% теоретичних моделей раннього Всесвіту. Математично виходить, що незабаром після Великого вибуху їхня маса раптово виявилась набагато більшою за космос, що виходить за межі класичної фізики. Згідно з розрахунками, ці галактики містять зорі, маса яких у 10—100 млрд разів перевищує масу нашого Сонця.

Альтернативне пояснення загадкових галактик

Проте все ще можливо, що дослідники насправді бачать щось інше. Фізик-теоретик Ітан Сігел зазначає, що для підтвердження віку та розміру таких масивних галактик потрібен більш детальний погляд на випромінюване ними світло за допомогою такого інструменту, як інфрачервона спектроскопія.

«Без спектроскопії ці об’єкти є лише кандидатами на дуже високий показник червоного зміщення. Це означає, що вони можуть бути не такими старими, як вважають першовідкривачі, а отже, бути набагато ближчими та меншими за розмірами. Хоча James Webb уже довів нам, що галактики в ранньому Всесвіті більш розвинені, ніж очікувала більшість астрономів», — сказав Сігел в електронному листі.

Також можливо, що деякі з цих галактик містять надмасивні чорні діри у своїх ядрах, каже астрономка Емма Кертіс-Лейк з Хартфордширського університету в Англії. Те, що скидається на світло зір, може бути світлом газу та пилу, які пожирають ці чорні діри. За словами вченої, James Webb раніше вже бачив кандидата на активну надмасивну чорну діру в ранньому Всесвіті, тому це цілком ймовірно. Знаходження великої кількості надмасивних чорних дір у таку ранню епоху також важко пояснити. Але для цього не потрібно переписувати стандартну модель космології, як це зробили б надмасивні галактики.

Раніше ми повідомляли про те, як James Webb відкрив «скриньку Пандори» галактичного мегакластера.

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine