James Webb знайшов докази існування атмосфери у кам’янистої екзопланети

Фахівці, що працюють із космічним телескопом James Webb, дослідили 55 Рака e. Ця загадкова кам’яниста планета стала першою умовно землеподібною, для якої точно було встановлене існування газової оболонки.

James Webb встановив існування на 55 Рака e етмосфери
James Webb встановив існування на 55 Рака e атмосфери. Джерело: University of Bern, Switzerland

Загадкова 55 Рака e

Космічний телескоп James Webb зібрав найкращі на сьогодні докази того, що в екзопланети, схожої на Землю, може бути атмосфера. Вдалося це завдяки спостереженням за 55 Рака e.

Вона обертається навколо зорі, що розташована на відстані у 41 світловий рік від Землі. Крім неї, у системі є ще чотири світи. Проте 55 Рака e вважається найбільш внутрішньою і найзагадковішою серед них, попри те, що вона неодноразово спостерігалася на різних довжинах хвиль.

Завдяки цим дослідженням, вченим було відомо, що її діаметр вдвічі перевищує земний, а густина є трохи більшою. При цьому планета дуже гаряча, оскільки перебуває близько до своєї зорі. Однак на що вона схожа й, особливо, чи має власну атмосферу, досі не було відомо.

James Webb підтверджує існування атмосфери

Саме на цьому етапі до досліджень під’єднався James Webb. Вчені, що з ним працюють, уже публікували у 2016 році її карту і ще тоді висловлювали припущення про наявність у неї атмосфери. Тепер же вони отримали значно більший набір даних завдяки камері інфрачервоного спектра NIRCam та спектрографу MIRI.

Отримані дані порівняли з двома моделями. Перша показувала світ, у якого газова оболонка складається із силікатних порід, що випарувалися. Друга — світ, у газовій оболонці якого присутні летючі речовини, такі як вода та вуглекислий газ. І те, що показав космічний телескоп, найбільше схоже саме на останній випадок.

Власне, як показали дослідження, атмосфера 55 Рака e з вуглекислого газу і складається. Це — дивовижне відкриття з огляду на те, наскільки планета гаряча і як сильно опромінює її зоря. Проте не менш важливим для науковців є сам факт того, що James Webb у таких умовах зміг визначити наявність та склад газової оболонки. Якщо він на це спромігся відносно 55 Рака e, то тим більше таке йому вдасться і з холоднішими світами.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна