James Webb зазнімкував «копію» наднової в далекій галактиці

Космічний телескоп James Webb (JWST) зазнімкував «копію» наднової, що спалахнула в далекій галактиці. Це стало можливим завдяки ефекту, передбаченому Альбертом Ейнштейном.

Два зображення однієї й тієї самої наднової, створені гравітаційною лінзою (фото телескопа James Webb). Джерело: NASA, ESA, CSA, J. Pierel (STScI), D. Newman (Carnegie), A. Pagan (STScI)

Йдеться про ефект, який має назву гравітаційна лінза. Він виникає завдяки тому, що гравітація небесних тіл видозмінює простір-час, подібно до лінзи викривляючи та посилюючи світло від віддаленіших об’єктів. Найяскравіше це виявляється у випадку з галактичними скупченнями. Їхня потужна гравітація може в рази збільшити яскравість фонових небесних тіл. Астрономи охоче використовують цю можливість — адже завдяки гравітаційним лінзам вони можуть побачити об’єкти на краю Всесвіту, які є надто тьмяними, щоб їх міг розгледіти навіть найпотужніший телескоп.

Одна з таких гравітаційних лінз створена скупченням MACS J0138.0-2155. Його потужна гравітація кілька разів «продублювала» зображення більш далекої галактики MRG-M0138. Вона розташована на околиці спостережуваного Всесвіту. Випущеному нею світлу знадобилося 10 млрд років, щоб досягти Землі.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У 2019 році астрономи виявили, що в MRG-M0138 стався спалах наднової. Він спостерігався кілька разів у кожному з «дублів» галактики. І ось, вивчивши нові знімки, зроблені JWST, дослідники зі здивуванням виявили, що сім років по тому, в цій же галактиці спалахнула друга наднова.

Опубліковане фото JWST демонструє два зображення однієї й тієї самої наднової в MRG-M0138. Вони окреслені кружечком. Очікується, що ще один знімок наднової можна буде зробити приблизно 2035 року.

За матеріалами https://esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів