James Webb виявив вуглекислий газ на кентаврі

Кентаврами називають астероїди, які обертаються орбітами, що лежать між Юпітером та Нептуном, і часто демонструють деякі риси комет. Нещодавно на одному з них, що має назву 39P/Отерма, був виявлений вуглекислий газ.

На кентаврі знайшли вуглекислий газ
На кентаврі знайшли вуглекислий газ. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Що таке кентавр Отерма?

Науковці, що працюють з космічним телескопом James Webb, заявили, що знайшли нове місце у Сонячній системі, де є органічні молекули. Йдеться про кентавр 39P/Отерма, на якому вони виявили вуглекислий газ.

Кентаврами називають особливий клас астероїдів, які обертаються не у звичному місці між Марсом та Юпітером, а перетинають орбіти газових гігантів від Юпітера до Нептуна. При цьому їхні власні траєкторії часто досить витягнуті, як у комет. Та і виділення газів робить їх дещо схожими на «хвостаті зорі».

Саме таким є кентавр, на якому знайшли вуглекислий газ. Його відкрила 1943 року фінська астрономка Лейсі Отерма, на честь якої він і отримав свою назву. При цьому позначення 39P показує, зо зараз це тіло класифікується як короткоперіодична комета.

Як і жоден інший кентавр, 39P/Отерма астрономи ніколи не бачили зблизька. Проте спостереження у телескоп показують, що час від часу його справді окутує щось схоже на атмосферу з газів, які вириваються з поверхні. Радіус цього тіла складає від 2,21 до 2,49 км.

Вуглекислий газ на далекому камені

Для дослідження кентавра науковці вирішили використовувати інфрачервоний спектрограф NIRSpec, розташований на James Webb. Із Землі йому допомагали телескопи Gemini North та Lowell Discovery. Завдяки цим приладам і був відкритий вуглекислий газ під час проходження Отерми його перигелію, тобто найближчої точки до Сонця.

Варто сказати, що перигелій кентавра протягом десятиліть спостережень за ним весь час збільшується. На момент відкриття він складав 3,39 а.о., потім збільшився до 5,47 а.о. і нарешті склав 5,71 а.о. Очікується, що у майбутньому він продовжить збільшуватися.

Цікаво, що при цьому у складі 39P/Отерма не виявили води та чадного газу, які присутні у раніше досліджених кентаврах, наприклад, у 29P/Швассмана — Вахмана 1. Чим це можна пояснити, вчені відповісти не готові, але гадають, що відповідь можна знайти, докладно вивчивши орбітальну історію обох небесних тіл.

За матеріалами phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine