James Webb помітив витік вуглекислого газу з-під поверхні Європи

Космічний телескоп James Webb (JWST) був запущений із метою дослідження далеких зоряних систем, але він також виявився незамінним і для вивчення об’єктів Сонячної системи. Нещодавно він зробив захоплююче відкриття, що стосується юпітеріанського супутника Європи. Це відкриття вкрай важливе для науковців, оскільки вона вважається одним із найбільш перспективних місць для пошуку позаземного життя у нашій планетній системі. Нові дані свідчасть про значно вищу ймовірність існування життя на цьому невеликому супутнику.

Європа
Європа. James Webb виявив на її крижаній поверхні вуглекислий газ, який, імовірно, походить із підповерхневого океану. Білий колір відповідає хаотичному рельєфу та демонструє поклади вуглекислотнго льоду. Фото: NASA, ESA, CSA

Європа, що здалеку здається холодною та непридатною для життя, викликає особливий інтерес завдяки виявленню ознак активності. Наприклад, у 2012 році телескоп Hubble помітив шлейфи викидів водяної пари з її поверхні, що свідчать про наявність рідкого водного океану під щільним льодовим покривом. Він став основним об’єктом наукових досліджень, оскільки там можуть існувати умови для життя. Але дотепер ученим було невідомо, чи містить цей океан необхідні для нього вуглецеві сполуки.

Індикатори життя

Свіжі спостереження за допомогою інструменту NIRSpec на борту JWST показали наявність вуглекислого газу на поверхні Європи. Очевидно, цей газ виходить із підльодного океану. Відкриття підтверджує можливу наявність вуглецевих сполук у водяному океані, що робить його потенційно придатним для життя.

Один зі співробітників Центру космічних польотів імені Годдарда NASA Джеронімо Вільянуева поділився своїми думками: «На Землі різноманітність хімічних речовин є ключем до життя: чим більше — тим краще. Ми — вуглецеве життя. Розуміння хімії океану Європи допоможе нам визначити, чи може він підтримувати таке життя, як ми звикли бачити на Землі, або ж він може стати місцем для нового життя».

Походження вуглекислого газу

Дослідники розглядали інші можливі джерела вуглецю, окрім підльодного океану. Один із можливих варіантів — метеорити, що падають на Європу. Однак вуглекислий газ на її поверхні нестійкий. Отже, він міг потрапити туди нещодавно. Відкриття також було зроблено в конкретному регіоні з молодішим рельєфом, тому важко уявити, що джерелом могли бути давні метеоритні удари.

«Тепер у нас є свідчення того, що вуглець, який ми зареєстрували на поверхні Європи, має глибинне походження. Це вкрай важливе відкриття, оскільки він є ключовим елементом для біологічних процесів», — додала Саманта Трамбо з Корнельського університету.

Наскільки океан глибоко під льодом?

Хоча виявлення молекул вуглецю є величезним досягненням, воно ще не означає, що Європа насправді придатна для життя. Для отримання більш детальних даних і відповідей на це питання потрібні глибокі дослідження, подібні до тих, які будуть проводити майбутні місії — такі, як JUICE і Europa Clipper. В ідеальному випадку ми мали б надіслати апарат, здатний проникнути крізь льодовий покрив і дослідити сам океан. Наразі вчені дискутують про те, яким чином цей океан з’єднаний із поверхнею супутника.

Завдяки цьому захоплюючому відкриттю JWST став ключовим інструментом у дослідженні можливих місць для життя у Сонячній системі. Унікальний інструмент продовжує розкривати перед нами таємниці наших космічних сусідів.

Раніше ми повідомляли про те, що Ганімед виявився не схожим на Європу.

За матеріалами esawebb.org

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine