James Webb побачив вихори космічної спіралі

Вчені, які працюють із телескопом James Webb (JWST), опублікували нове детальне зображення. Воно демонструє складну структуру спіральних рукавів галактики NGC 2090.

Галактика NGC 2090 (фото телескопа James Webb). Джерело: ESA/Webb, NASA & CSA, A. Leroy

NGC 2090 є давнім знайомим астрономів. Вона входила до групи п’яти галактик, вивчених космічним телескопом Hubble ще на початку його роботи. Він відстежував змінні зорі (цефеїди), які перебувають у них, щоб уточнити значення сталої Габбла. За результатами дослідження, проведеного 1998 року, NGC 2090 перебувала на відстані 37 мільйонів світлових років від Землі. Згідно з новітнім вимірюванням ця відстань трохи більша й становить 40 млн світлових років.

Астрономи неодноразово проводили спостереження NGC 2090 у видимому світлі. Вони показали, що вона досить активно формує нові зорі. При цьому, її диск сильно запилений — і хмари пилу приховують більшу частину її спіральної структури.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Завдяки JWST нарешті вдалося пройти крізь пилову завісу. Спостереження, проведені камерою ближнього інфрачервоного діапазону NIRCam та інструментом середнього інфрачервоного діапазону MIRI, дали змогу побачити спіральні рукави з дивовижною чіткістю. NIRCam також вловила світло найяскравіших зір, найкраще помітних у центрі (синій колір).

Водночас MIRI виявила випромінювання, що випускається в основному органічними сполуками, відомими як поліциклічні ароматичні вуглеводні. Вони розташовані вздовж численних ниток газу та пилу, і показані червоним кольором. Цей матеріал відіграє важливу роль у міжзоряному середовищі та формуванні зір і планет, але його походження залишається загадкою.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb зазнімкував знамениту галактику Сомбреро.

За матеріалами esawebb.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів