Іоносфера «затанцювала» під час травневого геомагнітного шторму

Під час потужної геомагнітної бурі 11 травня вчені з Університету Кюсю виявили дивовижне атмосферне явище, яке тривалий час залишалося поза увагою науковців. Мова про спорадичні Е-шари — вузькі, насичені металами ділянки в іоносфері Землі, що несподівано проявили високу активність. Під час останньої фази відновлення після бурі вони посилилися та «подорожували» від полюсів до екватора. Дослідження, опубліковане в Geophysical Research Letters, вперше показало глобальну динаміку цих загадкових явищ, що може допомогти прогнозувати перебої радіозв’язку.

Іоносфера
Рідкісні іоносферні хмари, які називаються спорадичними E-шарами, подорожували по всьому світу під час травневої сонячної бурі, пропонуючи нове розуміння впливу космічної погоди. Візуалізація: NASA

Що відбувається на висоті 100 км? 

Спорадичні Е-шари утворюються на висоті 90–120 км над Землею. Вони складаються з іонізованих металевих частинок заліза чи натрію, які потрапляють туди з метеоритних пилинок. Скупчення цих пилинок породжує так звані Е-хмари. Ці хмаринки надзвичайно щільні, але тонкі — їхня товщина рідко перевищує 1–5 км. Їхня поведінка під час сонячних бур довго залишалася загадкою, оскільки наукова увага зосереджувалася на вищому шарі F (150–500 км), де відбувається основна іонізація. 

Polar Lights
Наслідком потужних сонячних бур являються яскраві полярні сяйва. Фото: Unsplash

Під час фази відновлення після бурі, коли магнітосфера Землі повертається до норми, спорадичні Е-шари почали інтенсивно формуватися над Південно-Східною Азією, Австралією та Тихим океаном. Ще дивовижнішим стало їхнє поширення: спочатку хмари виникали біля полюсів, а потім, наче під впливом гігантської хвилі, рухалися до екватора. Така поведінка вказує на те, що активність викликали порушені нейтральні вітри в іоносфері, спровоковані штормом.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Шкарпетки Космічна Капібара – Велика Капі

До товару

Для аналізу вчені використали дані 37 іонозондів та супутників COSMIC-2. Це дозволило створити детальну карту електромагнітної активності в реальному часі.

Ключ до прогнозування

Спорадичні Е-шари можуть серйозно порушувати радіозв’язок, особливо у ВЧ-діапазоні, який використовують авіація, морські служби та аматорські радіостанції. Раніше їхню активність важко було передбачити через брак даних. Нове дослідження пропонує модель: якщо Е-хмари посилюються під час відновлення після бур та рухаються з полюсів, це можна використовувати для розробки точніших прогнозів. 

«Тепер ми знаємо, де і коли шукати сплески Е-шарів. Це допоможе створювати системи попередження для уразливих технологій», — підкреслює професор Хуейсін Лю з факультету природничих наук Університету Кюсю. Наступним кроком стане аналіз даних інших сонячних бур, щоб перевірити універсальність відкритих закономірностей.

Раніше ми пояснювали, як на людей впливають магнітні бурі.

За матеріалами scitechdaily.com

Новини інших медіа
Розпочато полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зірок у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)
Науковці виявили гарячий примарний шлейф під Оманом, який впливає на форму Землі