Що думає про майбутнє і космос Андрій Ворон

Андрій Ворон — письменник-фантаст, що у 2024 році  випустив збірку оповідань «Стрибок у безодню», де події відбуваються у далекому майбутньому, коли людство почало розселятися Галактикою.

Андрій Ворон
Андрій Ворон

За фахом Андрій — програміст автономних систем контролю та керування. Він дуже любить фантастику, особливо космічну оперу та кіберпанк. Про це він розповідає на своєму Youtube-каналі Astrogator.

Своє перше фантастичне оповідання Андрій Ворон написав у 8 класі. У 2013 році став призером конкурсу «Зоряна фортеця», а у 2021-му його оповідання увійшло до збірки «Агенція незалежність».

Проте вигаданий всесвіт Verge Of War, у якому розгортаються події «Стрибка у безодню», з’явився ще раніше. У 2018 та 2019 роках настільний варгейм (ігри, подібні до Warhammer 40 000), двічі зібрав кікстартер.

Андрій Ворон взагалі захоплюється настільними варгеймами та навіть виступав як суддя на турнірах з них. Ми розпитали його про те, як він уявляє собі космічне майбутнє людства.

Андрій Ворон
Андрій Ворон. Джерело: phys.org

Як ви почали цікавитися космосом і космічною  фантастикою?

Коли побачив у небі зорі) Я серйозно. Повний небесний купол зірок від небокраю до небокраю. Сповнений загадками часу та простору, Всесвіт вабив та захоплював. Я буквально вчився читати по атласах Сонячної системи та сузір’ях. Як і всі маленькі діти, я цікавився динозаврами, але зірками цікавився значно більше. І жадібно вишукував кожну можливу історію про зорі та космічні подорожі. Але їх було не так багато в часи мого дитинства.

А потім, вже у вільну Україну, прийшли книжки західних авторів, і першими стали «Зоряні Королі» Едмонда Гамільтона. Відтоді я знав, що хочу розповідати такі ж історії про зірки, подорожі, незвідані планети й загадки вічності.

Ваша книга «Стрибок у безодню»  є частиною створеного вами всесвіту Verge of War. Як ви можете його охарактеризувати?

Це всесвіт пригод та можливостей. Під час створення всесвіту я надихався епохою великих географічних відкриттів. Коли Світ стрімко розширився. Відкривались нові землі, незвідані та небачені культури й речі. Історії про капітана Блада та Острів скарбів, перенесені в космічний масштаб.

Стрибок у безодню
«Стрибок у безодню». Джерело: knygarnya.com

Як взагалі так сталося, що по Verge of War спочатку створили гру, а потім — книгу?

Коли 2013 року я опублікувався вперше, пробитися на український ринок з фантастикою було трошки складніше, ніж нереально. На сьогодні це теж непросто, але все ж легше.
Та тоді з’явилася можливість втілити всесвіт у реальних предметах. І вже просувати, маючи під рукою успішний кейс гри. Плюс додатковий бонус у вигляді мініатюрок та арти. Ну і краще пропрацьований всесвіт.

Але.

Робота над артами й кікстартерами поглинула увесь час. І просто не лишилось ані часу, ані сил працювати над книжками. А все ж основною ідеєю і метою було створити книжковий всесвіт.

Проте ми з командою зібрали два кікстартери. Нічогеньке, якщо подумати, досягнення.

Значну роль у ваших книгах відіграє космічне піратство. Ви справді вважаєте, що у майбутньому в космосі знайдеться місце для такої кількості кримінальних елементів?

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал Місяць №2 2024 (191)

До товару

Як я вже казав, всесвіт своїм корінням впирається в епоху великих географічних відкриттів. Засобів надсвітлового зв’язку немає. Повідомлення йде рівно стільки, скільки йде Поштовий-Кліпер — надшвидка яхта. Але це все одно час. Це зумовлює ізольованість колонії. І певну самостійність як адміністрації, так і корпоративних босів.

Це спокушає певною безкарністю. Тож піратство буде розвиватись не лише як засіб наживи для авантюристів та розбійників, а і як засіб недоброчесної конкуренції.

Люди шукають наживу і свободу. А Безмежність космосу, де так легко загубитись, зваблюватимуть можливостями того та іншого.  

Фігурки з гри Verge of war
Фігурки з гри Verge of war. Джерело: www.facebook.com/@VERGEbyIFG

Як гадаєте, коли люди почнуть розселятися в космосі, вони змінять його? Чи скоріше сам космос змінить людей?

І те, й інше. Коли прадавні люди заселяли Океанію на бальсових плотах, вони змінювались, адаптувались до умов безмежного океану та нових незвіданих островів. Але потім і самі люди змінили Океан, побудувавши нові потужніші кораблі та проклавши надійніші маршрути.
Так буде і тут. Спочатку космос змінить людей, але потім, змінившись під впливом безмежного Всесвіту та адаптувавшись до крихітних островів планет, люди почнуть змінювати космос, створюючи потужніші кораблі, більші колонії та прокладаючи надійніші маршрути. 

Я не певен, що зможу це побачити на власні очі, але можу спробувати уявити, як це може відбутись, у своїх книжках. Чим і займаюсь ) 

Що ви думаєте про парадокс Фермі?

У Всесвіті виникло та загинуло більше цивілізацій, ніж ми коли-небудь зможемо зустріти. Живі істоти жорстокі та конкретні. І насамперед до самих себе. Тож здебільшого дослідники людства будуть натрапляти на рештки цивілізацій, що знищили самі себе десь на межі виходу в космос / створення перших колоній.

І мені дуже хочеться вірити, що саме людство зможе здолати поріг, не знищити себе війною чи екологічними катастрофами та досягти зірок.

Я оптиміст і вірю в краще.

«Грань війни»
«Грань війни». Джерело: www.facebook.com/@VERGEbyIFG

Створений вами всесвіт називається «Грань війни». Як гадаєте, чи можуть цивілізації, що походять із різних планет, втриматися на ній, чи у далекому темному майбутньому може бути лише війна?

Взагалі Verge of War — це ідіома, яка в перекладі українською звучить як «За мить до війни». Це той стан, коли до війни — один необережний рух. Але, здається, всього ще можна уникнути. Ми могли це спостерігати в січні 2022 року. І зараз Світ живе на Verge Of World War III. Здається, її ще можна уникнути, але всі відповідальні люди роблять максимум, щоб все це стало неминучим…

Ми в межах одного виду, на маленькій планеті спільну мову знайти не можемо. Що вже казати про геть чужі одне одному види. Це буде темний ліс, де кожен і мисливець, і жертва водночас. Так сьогодні ми ховаємо ксенофобію під масками. Навіть західна цивілізація з усіма її толерантностями та інклюзивностями дуже ксенофобна і геть не толерантна до інших думок… Тільки спробуйте трошки абстрагуватись — і помітите ікла та пазурі в рожевих єдинорогів. Тож чому тоді раса, що вийшла з інших планет, має бути терпимішою та відкритішою до інших, ніж до самих себе? 

Ні, звісно, будуть ті, хто пропагандують відкритість і миролюбність, і навіть щиро в це вірять. Будуть і пацифісти, й просто гарні добрі істоти. Але маси і політичні течії… це геть інша річ. 

Я вже казав, що оптиміст?

І це другий великий стовп світу Verge Of War. Не такий очевидний, як космос та авантюрні пригоди з піратами та скарбами. Всесвіт застиг у позиції мексиканської дуелі. Тільки пістолети наставили одне на одного не Поганий, Добрий та Злий, а з десяток рас, що уважно стежать одна за одною і чекають, хто першим схибить. І вся Галактика застигла у хиткій рівновазі, й здається, що ніщо не здатне відвернути неминучу катастрофу. Але найтонша стрілка ще не відміряла останню секунду. І шанс… Шанс є зажди.

Що скажете нашим читачам?

Майбутнє не визначене, ви його обираєте. І хай якими маленьким ви самі собі можете здатись, море складається з крапель. І ви здатні змінювати майбутнє.

Андрій Ворон
Андрій Ворон

Колись я дивився цікаву лекцію з астрофізики. Це був виступ світила науки (прізвище зараз не важливе). Це було в Гарварді чи МІТ (теж не важливо). Там, до речі, було і про парадокс Фермі. І от настав час запитань. Один студент підвівся та сказав: «Професоре, а хіба у вас не опускаються руки, коли ви дивитесь на зоряну мапу і розумієте, що там нескінченні мільярди мільярдів галактик, нескінченна кількість планет, і ваше власне життя дрібніше за піщинку та коротше за спалах? І ви абсолютно нічого не означаєте для Всесвіту».

Аудиторія аплодувала слушному запитанню, але було помітно, що більшість молодих людей думає так само. Професор подякував за запитання, замислився, а потім відповів: «Знаєте, я зараз і сам над цим замислився. І от що вам скажу, підсумовуючи всі свої знання та досвід. Кожний атом мого тіла, і ваших також, народжений у горнилах ковалень наднових і пройшов мільярди років еволюції зірок. Сам факт існування мого тіла і свідомості — це диво термодинаміки. Я буквально сам всесвіт, що усвідомив себе і тепер вдивляється назад, у зоряне небо, аби осягнути себе».

Я в це вірю. 

Ви, шановні читачі, невіддільна частина Всесвіту, народжені його зорями. І ніяк не менше.

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів