Гігантський телескоп VLT, який зазвичай застосовують для пошуку екзопланет використали в дослідженні вітрів на Юпітері. Це надало змогу детальніше вивчити атмосферу найбільшої планети Сонячної системи.
Атмосфера Юпітера
Дослідники з Інституту астрофізики й космічних наук факультету наук Лісабонського університету використовували спектрограф ESPRESSO, встановлений на телескопі VLT Європейської південної обсерваторії (ESO), для вимірювання швидкості вітру на Юпітері. Результати дослідження опубліковані в журналі Universe.
Ми живемо в час, коли відкриття планет, що обертаються навколо іншої зірки, стало майже звичним явищем — вже зареєстровано понад 5 000 таких планет. Перші далекі світи, які увійшли до цього списку, були переважно планетами-гігантами, схожими на Юпітер і Сатурн. Вивчення їхніх атмосфер є однією з головних задач
Новий метод дослідження
Метод, який розробила команда, називається доплерівською велосиметрією і базується на відбитті видимого сонячного світла хмарами в атмосфері цільової планети. Відповідно до ефекту Доплера лінії у його спектрі мають зміщуватися вбік, якщо об’єкт рухається. Це дає можливість отримати миттєву швидкість вітру в точці, яку спостерігає інструмент.
Застосування цього методу за допомогою найсучаснішого інструменту, такого як ESPRESSO, призвело до успіху, який відкриває нові горизонти в пізнанні нашого космічного сусіда. Опублікована робота підтверджує можливість систематичного моніторингу найвіддаленіших атмосфер газових планет.
Атмосфера Юпітера
«Атмосфера Юпітера, на рівні хмар, видимих із Землі, містить аміак, гідросульфід амонію та воду, які утворюють чіткі червоні та білі смуги», — розповідають вчені, — «Верхні хмари, розташовані в зоні тиску від 0,6 до 0,9 бар, складаються з аміачного льоду. Водяні хмари утворюють найщільніший, найнижчий шар і мають найсильніший вплив на динаміку атмосфери»,
За допомогою ESPRESSO команда змогла виміряти що швидкість вітру на Юпітері становить від 60 до 428 км/год з похибкою менш як 36 км/год. Ці спостереження, проведені за допомогою інструменту з високою роздільною здатністю на газовій планеті, мають свої складнощі. VLT має надзвичайно висоту роздільну здатність, тож на диску небесного тіла доводилося шукати точку, в якій вимірювалося, в якому стані перебуває атмосфера.
Щоб перевірити ефективність доплерівської велосиметрії з телескопів на Землі у вимірюванні вітру на Юпітері, команда також зібрала вимірювання, отримані в минулому, щоб порівняти результати. Більшість існуючих даних були зібрані інструментами в космосі й використовували інший метод, який полягає в отриманні середніх значень швидкості вітру шляхом відстеження хмарності на знімках, зроблених через кроткі проміжки часу.
За матеріалами: phys.org
Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!
Долучайтеся: https://t.me/ustmagazine