InSight зареєстрував ознаки двох марсотрусів

Зонд InSight перебуває на Марсі з листопада 2018 року. За цей час він зареєстрував сотні коливань, але лише два з них (магнітудою 3,6 і 3,5 бала) мали досить чіткі сигнатури, які дозволили визначити, що їхнє джерело походить з регіону під назвою Борозни Цербера (Cerberus Fossae).

Друге селфі апарату InSight. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Борозни являють собою серію розломів завдовжки понад тисячу кілометрів, розташованих недалеко від марсіанського екватора. Вони перетинають ударні кратери, вік яких оцінюється в 10 млн років. Це свідчить, що структури досить молоді, і їхнє походження, на думку планетологів, пов’язане з вулканізмом і рухом глибинних лавових потоків, що призвели до розтягування поверхні в цьому регіоні.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

7 і 18 березня 2021 року InSight зафіксував нові підземні поштовхи магнітудою 3,3 і 3,1 бала. Як і у випадку з попередніми потужними марсотрусами, джерело цих поштовхів  розташовувалося в районі Борозен Цербера. Знахідка підтвердила припущення, що цей регіон є центром сейсмічної активності Марсу.

Фото розламів Cerberus Fossae. ESA/DLR/FU Berlin, CC BY-SA 3.0 IGO

За словами дослідників, за весь час своєї роботи InSight реєстрував два різних типи поштовхів: «місячний» (характеризується розсіяним характером сейсмічних хвиль) і «земний» (коли хвилі безпосередньо проходять через надра планети). Усі чотири найпотужніші  марсотруси належали до другого типу. Їх об’єднує ще один фактор: вони сталися, коли у північній півкулі Марсу було літо. Це збігається з прогнозами планетологів, які вважають, що саме теплий сезон є ідеальним для виявлення підземних коливань, бо вітри у цей час зазвичай затихають.

Зараз фахівці місії збираються задіяти ківш, закріплений на маніпуляторі InSight, щоб засипати кабель, яким апарат зв’язаний з сейсмометром SEIS. На думку вчених, це дозволить знизити вплив на нього температурних перепадів, що, в свою чергу, збільшить точність вимірювань.

За матеріалами: https://www.nasa.gov/

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів