InSight не вийшов на зв’язок

Зонд InSight, що перебуває на поверхні Марса, пропустив сеанс зв’язку. Це може свідчити, що сонячні батареї апарата припинили генерувати достатню для продовження роботи кількість енергії.

Проблеми з енергією

InSight здійснив посадку на Марс у листопаді 2018 року. Основне завдання місії полягало у вивченні внутрішньої будови та тектонічної активності Червоної планети. Для цього InSight вивантажив на поверхню сейсмометр SEIS, який відтоді зареєстрував чимало марсотрусів.

Знімки посадкового апарата NASA InSight Mars на початку місії у 2018 та 2022 роках. Сонячні батареї з часом покрилися товстим шаром пилу, що призвело до поступового зниження рівня потужності апарата. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Номінальний термін служби місії складав два роки. Насправді апарат пропрацював вдвічі довше. InSight міг би збирати дані й надалі, але, на жаль, зіткнувся з дефіцитом енергії. Річ у тім, що на поверхні його сонячних панелей накопичився товстий шар пилу. Якщо в момент посадки вони генерували близько 5000 Вт енергії на годину, то до 2022 року ця цифра зменшилася до 500 Вт.

Інженери вдалися до деяких дій, що дозволили збити частину пилу, але це лише відстрочило неминуче. Ще в травні 2022 року NASA опублікувала прогноз, в якому йшлося про те, що вже до грудня InSight перестане отримувати достатню кількість енергії, щоб підтримувати зв’язок із Землею.

Мовчання InSight

Останній сеанс зв’язку з InSight відбувся 15 грудня. Наступний контакт був запланований на 18 грудня. Однак апарат так і не відгукнувся на сигнал із Землі.

Селфи аппарата InSight
Фінальне селфі апарата InSight, зроблене 24 квітня 2022 року. Джерело: NASA/JPL-Caltech

Поки що NASA не опублікувала офіційного повідомлення про завершення місії. Швидше за все, найближчими днями фахівці зроблять ще кілька спроб зв’язатися з апаратом. Але навіть якщо InSight все ж таки зможе відгукнутися, це навряд чи щось змінить у загальній картині. Не маючи можливості очистити сонячні батареї від пилу, апарат приречений не пережити одну з холодних марсіанських ночей.

За матеріалами https://blogs.nasa.gov/

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine