Інопланетна рослинність може мати фіолетовий колір

Вчені висунули ідею стосовно того, що рослинність на інших планетах може мати не зелений, а пурпурний або фіолетовий колір. Такі рослини є й на Землі, хоч і в невеликій кількості. Вони отримують енергію з інфрачервоного випромінювання.

На інших планетах рослинність може мати такий саме пурпурий колір, як деякі землі бактерії.
На інших планетах рослинність може мати такий самий пурпурий колір, як деякі землі бактерії. Джерело: www.bpmcdn.com

Зелене забарвлення життя

На Землі переважна більшість рослин мають зелений колір. Вони виробляють кисень, який є основою життєвих процесів у решті організмів на нашій планеті. Тому коли вчені уявляють собі інопланетний, але однозначно придатний до життя світ, усі очікують, що саме таке забарвлення буде в ньому домінувати.

Однак у новому дослідженні вчені припустили, що насправді це може бути зовсім не так. Зелений колір рослин спричинений пігментом хлорофілом, який дозволяє перетворювати на хімічну енергію електромагнітні хвилі видимого діапазону. При цьому фотосинтез зовсім не є єдиним джерелом енергії для життя. Навіть на Землі вистачає бактерій, що видобувають її з зовсім інших елементів неживої природи, тож їм зовсім не обов’язково бути зеленими. Отже, на інших планетах де не вистачає видимого світла, життя може асоціюватися зовсім не з цим кольором.

Особливо в цьому плані цікаві пурпурові водорості. Вони достатньо розповсюджені у глибинах океану, де отримують енергію від інфрачервоного випромінювання, однак із решти біомів майже повністю витіснені своїми зеленими родичами.

Фіолетовий колір

Хімічні реакції, пов’язані з поглинанням інфрачервоного світла різними пігментами, не настільки енергетично ефективні, як фотосинтез. Тож учені припускають, що фіолетові рослини домінували на Землі до появи хлорофілу, але потім були витіснені зеленими.

Але на планетах, де переважна частина зоряного випромінювання припадає саме на інфрачервоний діапазон, вони могли би дати початок значно складнішим формам. Цілком можливо, що весь їхній суходіл укритий фіолетовими лісами.

Аби краще зрозуміти, наскільки це реально, науковці зібрали зразки понад 20 різних видів пурпурових водоростей із найрізноманітніших середовищ — мілководних зон океану, боліт і глибинних термальних джерел. Виявилося, що за перетворення інфрачервоного випромінювання відповідає не один, а ціла низка пігментів, які мають жовте, помаранчеве, коричневе та червоне забарвлення. Разом вони й дають пурпуровий або фіолетовий колір.

Після вивчення пігментів фіолетових бактерій і пов’язаних із ними спектрограм дослідники створили моделі планет, схожих на Землю, з різними умовами та хмарним покривом. За словами авторів статті, як вологі, так і сухі фіолетові бактерії в різних симульованих середовищах виробляли інтенсивно забарвлені біосигнатури. Тож тепер учені знають, що саме треба шукати біля інших зір, крім зеленого кольору.

За матеріалами: phys.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Долучайтеся: https://t.me/ ustmagazine

Американські сенатори вивчають фінансову ситуацію з космічним телескопом Chandra
Китайські астронавти повернулися на Землю після 6 місяців перебування в космосі
Смерть NEOWISE: телескоп NASA упав в Індійський океан
Зерна життя: вчені розкрили таємницю походження давнього зоряного пилу
Космічне світлове шоу: Hubble зазнімкував галактику з надновою
Селфі супутника виявило пошкодження, спричинене загадковим зіткненням
Жодного сліду: Hubble і James Webb не знайшли екзопланет біля Веги
Надпотужний джет чорної діри Центавра А досягає 94% від швидкості світла
Відновлення озонового шару Землі в 2024 році досягло річного максимуму
Супутник побачив результат цунамі в Гренландії