Індонезійський Еяф’ятлайокютль: супутники зазнімкували виверження вулкана на острові Флорес

NASA опублікувала знімки, зроблені супутниками Landsat 9 і Aqua. Вони демонструють виверження вулкана Левотобі Лакі-Лакі в Індонезії, яке призвело до скасування безлічі авіарейсів.

Шлейф попелу від вулкана Левотобі Лакі-Лакі. Знімок був зроблений 13 листопада 2024 року супутником Landsat 9. Джерело: NASA

Вулкан Левотобі Лакі-Лакі розташований на індонезійському острові Флорес. Після майже двох десятиліть затишшя він знову почав вивергатися в грудні 2023 року. Особливо інтенсивний період активності припав на листопад 2024 року. Він містив у себе кілька вибухових вивержень, які призвели до утворення смертоносних пірокластичних потоків, пеплопаду і підняли в повітря шлейфи попелу, що порушили повітряне сполучення в цьому регіоні.

Зроблений супутником Landsat 9 знімок від 13 листопада 2024 року, демонструє вироблений Левотобі Лакі-Лакі вулканічний шлейф. Його висота склала 1200 метрів, що відносно небагато порівняно з попередніми днями. Так 7 листопада попіл піднявся на висоту 17 000 метрів, а 9 листопада — на 15 000 метрів.

Встановлений на супутнику Aqua спектрорадіометр MODIS отримав зображення залишків одного з цих широко розсіяних шлейфів попелу, що високо летіли над островом Флорес. Знімок був зроблений 9 листопада.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Розсіяний над островом Флорес вулканічний попіл. Знімок зроблено супутником Aqua 9 листопада 2024 року. Джерело: NASA

Авіаційна спільнота уважно стежить за рухом вулканічного попелу, оскільки він може завдати шкоди лобовому склу, каркасам і крилам літаків. Іноді попіл призводив до відмови двигунів. Саме це сталося 1989 року з рейсом KLM 867. Він пролетів крізь щільну хмару вулканічного попелу, внаслідок чого у Boeing 747 відмовили всі чотири двигуни. Втративши понад 4000 м висоти, екіпаж все ж зміг перезапустити двигуни та безпечно посадити літак в аеропорту.

Екіпаж рейсу KLM 867 вивчає пошкодження, які їхній літак отримав після проходження через хмару вулканічного попелу. Джерело: wikipedia

Після цього інциденту, експерти з авіаційної безпеки стали приділяти значно більше уваги виверженням. Особливо небезпечними вважаються попелясті шлейфи, чия висота перевищує 10 км. Саме через них у квітні 2010 року майже всі європейські країни на кілька днів перервали авіасполучення через виверження ісландського вулкана Еяф’ятлайокютль.

Виверження вулкана Левотобі Лакі-Лакі теж призвело до масового скасування як внутрішніх, так і міжнародних рейсів, включно з польотами на острів Балі, популярний серед іноземних мандрівників. Кілька аеропортів були тимчасово закриті після виверження 4 листопада. До 14 листопада деякі з них частково відновили роботу.

За матеріалами Earthobservatory

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів