Індія готується привезти на Землю зразки місячного ґрунту

Індія готується запустити на Місяць зонд «Чандраян-4». Як і в попереднього, його метою буде південний полюс нашого супутника, де можливо знайти водяну кригу. Проте цього разу зразки мають доправити на Землю для того, аби вивчити у лабораторії.

Апарат «Чандраян-4»
Апарат «Чандраян-4». Джерело: P. Veeramuthuvel / ISRO

Космічні прагнення Індії

Індійська місія з повернення місячних зразків «Чандраян-4» планує здійснити посадку між 85 і 90 градусами широти у південній півкулі Місяця, після чого буде здійснена спільна з Японією місія посадкового модуля і місяцехода.

Місія «Чандраян-4» складатиметься з двох блоків, запущених двома окремими ракетами, й буде спрямована в район південного полюса Місяця, повідомив П. Вірамутхувел з Індійської організації космічних досліджень (ISRO), виступаючи на Міжнародному астронавтичному конгресі (МАК) у Мілані 17 жовтня.

Місія матиме на меті зібрати близько трьох кілограмів зразків поблизу південного полюса, навколо якого, як вважається, є водяно-льодовий покрив. ISRO потребуватиме кількох нових технологій, включаючи можливість зачерпування з поверхні й буріння на глибину близько двох метрів для відбору зразків підповерхневого шару.

Зміст космічної місії «Чандраян-4»

Наразі тривають дослідження, щоб визначити остаточний вибір місця посадки. Представники ISRO раніше повідомляли, що місія буде спрямована в район точки Шив Шакті, місця посадки «Чандраян-3», приблизно на 69-му градусі широти.

Місія включатиме висадку на Місяць, відбір зразків, стикування на місячній орбіті та безпечне повернення на Землю зі зразками. «Це також продемонструє нашу здатність до висадки екіпажу», — сказав П. Вірамутхувел. Минулого року Індія оголосила, що планує висадити астронавтів на Місяць до 2040 року.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Комплект журналів Місяць та Марс

До товару

Окремі блоки «Чандраян-4» матимуть масу близько 4,6 тонни кожен, що становить загальну масу 9,2 тонни, кожен з яких буде запущений ракетою-носієм LVM-3. Модулі зістикуються на геосинхронній перехідній орбіті, використовуючи круговий маршрут до Місяця, як і у випадку з «Чандраян-3», і полетять до Місяця як один. Попередній проєкт місії передбачав використання однієї ракети-носія LVM-3 і PSLV для двох запусків.

Вірамутхувел не назвав дату або рік запуску, але слайди свідчать, що запуск відбудеться приблизно в 2027–2028 роках. 

Місія Chandrayaan-4 отримала схвалення у вересні. Минулого місяця також було затверджено запуск орбітального апарата Венери, першого пілотованого модуля космічної станції та багаторазової ракети-носія.

Місія «Чандраян-5»/LUPEX

Прогресує також місія «Чандраян-5», відома як LUPEX — співпраця між ISRO та Японською агенцією аерокосмічних досліджень (JAXA).

Місія висадки також буде спрямована на південний полюс Місяця з координатами 89,45° південної широти, 222,85° східної довготи, на піднесеному хребті поблизу кратера Шеклтон. Поблизу є постійно затінені регіони, які потенційно можуть бути досліджені місяцеходом місії. Ровер проїде від 500 до 1000 м, проводячи вимірювання на місці, в тому числі визначаючи потенційні поклади води та льоду.

Індія надасть посадковий апарат, планування місії та корисне навантаження, а Японія — ракету-носій, різноманітне корисне навантаження і місяцехід. Корисне навантаження включатиме георадар, низку спектрометрів і приладів для аналізу води, наданих обома сторонами.

За словами П. Вірамутхувела, запуск «Чандраян-5»/LUPEX запланований на 2028–2029 роки.

За матеріалами spacenews.com

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів