Індійському апарату «Чандраян-2», який досліджує Місяць, довелося здійснити маневр, щоб уникнути зіткнення з південнокорейським зондом «Данурі». Про це повідомила Індійська організація космічних досліджень (ISRO).
В опублікованому ISRO звіті йдеться про те, що маневр був здійснений 19 вересня. Він дозволив уникнути небезпечного зближення з «Данурі», яке мало відбутися за два тижні, якби траєкторія «Чандраяна-2» не змінилася. Уже 1 жовтня «Чандраян-2» виконав новий маневр ухилення. Він дасть змогу уникнути потенційних зіткнень з іншими апаратами навколо Місяця, включно з американським LRO.
Попри те, що порівняно із Землею, околиці Місяця майже порожні, подібні маневри із запобігання зіткненням уже давно не рідкість. Річ у тім, що «Чандраян-2», «Данурі» та LRO перебувають на полярній орбіті. Через це вони регулярно зближуються і навіть знімкують один одного в районі місячних полюсів, де ризик зіткнення дуже високий. Так у 2021 році «Чандраян-2» змінив свою орбіту, щоб уникнути прогнозованого зближення з LRO над північним полюсом Місяця. Без цього маневру два космічні апарати перетнулися б на відстані всього в 3 км один від одного.
Що стосується «Данурі», то тільки за останні півтора року Корейський інститут аерокосмічних досліджень (KARI), який ним керує, отримав 40 попереджень про можливі зіткнення з LRO та «Чандраяном-2». Апарат маневрував, як мінімум, тричі. Один раз, щоб ухилитися від LRO, другий — щоб уникнути зіткнення з Chandrayaan-2, а третій, щоб уникнути зустрічі з японським SLIM, який готувався до посадки на Місяць у січні цього року.
Наразі не існує жодного узгодженого міжнародного протоколу для вирішення ризиків зіткнення. Три космічні агентства (NASA, KARI та ISRO) добровільно обмінюються даними про траєкторії своїх місячних апаратів за допомогою електронної пошти та телеконференцій. Зазвичай вони використовують платформу, створену Лабораторією реактивного руху NАSА, під назвою MADCAP, яка розраховує ризик зіткнень і генерує попередження.
Однак через відсутність єдиного протоколу для обміну інформацією, іноді трапляються накладки, коли в однієї зі сторін немає контактів відповідальної особи іншої сторони. А листи можуть не доходити до адресата через проблеми з мережевою безпекою. Оскільки найближчими роками очікується запуск великої кількості нових місій до Місяця, це ще раз підтверджує необхідність створення міжнародного узгодженого механізму, спрямованого на запобігання небезпечним ситуаціям у навколомісячному просторі.
За матеріалами Space.com