29 вересня на космодромі SpaceX, що будується, в техаському селищі Бока-Чіка відбувся виступ Ілона Маска (Elon Musk) перед співробітниками компанії та пресою. Мільярдер розповів про хід розробки нового космічного корабля Starship та його першого ступеня Super Heavy, а також про зміни, внесені до їхнього дизайну. Також він озвучив деякі найближчі плани компанії.
Виступ Маска проходив на тлі повністю зібраного повнорозмірного прототипу Starship Mk1. Він був побудований командою спеціалістів SpaceX із Бока-Чіка. Його перший політ може відбутися наприкінці жовтня. Апарат повинен піднятися на висоту 20 км, а потім сісти на стартовий майданчик з використанням реактивного двигуна.
Інший прототип – Starship Mk2 – зараз будується другою командою інженерів SpaceX у Флориді. Конструктори діляться між собою всієї отриманої під час робіт інформацією, але не повинні використовувати однакові підходи. У компанії вважають, що подібний «змагальний» підхід дозволить знайти найефективніші технічні рішення. Складання Starship Mk2 буде завершено через пару місяців.
За словами Маска, незабаром команда інженерів з Бока-Чіка приступить до будівництва третього прототипу (Starship Mk3) – він буде оснащений двигунами Raptor, оптимізованими для роботи в безповітряному просторі. За ним підуть Starship Mk4 та Starship Mk5. У традиційній для себе оптимістичній манері власник SpaceX сказав, що один з цих апаратів здійснить перший орбітальний політ вже в середині наступного року.
Основні технічні характеристики Starship такі: його довжина становитиме 50 м, діаметр – 9 м, суха маса – 120 тонн, маса палива – 1200 тонн. Він зможе виводити до 150 тонн корисного навантаження на низьку орбіту та повертати на Землю до 50 тонн. Корабель буде оснащений шістьма посадковими опорами та шістьма двигунами Raptor. Три з них оптимізовані для роботи на рівні моря, три для роботи у вакуумі. Для виготовлення корпусу використовується сталь 301 марки з температурою плавлення 1500°C. Космічний апарат повинен мати можливість орбітального дозаправлення, що дозволить йому здійснювати місії до Місяця, Марса та інших тіл Сонячної системи.
Звичайно, для польотів у далекий космос потрібен другий ключовий компонент системи – ступінь Super Heavy. Її довжина становитиме 68 м, діаметр – 9 м, маса (з паливом) – 3300 тонн. На ній установлять 37 двигунів Raptor. Навіть у разі втрати кількох із них ракета зможе продовжити політ. Інженери SpaceX мають намір розпочати виготовлення перших її прототипів у наступному році, відразу після завершення будівництва Starship Mk4. При створенні щаблі компанія використовуватиме такий самий змагальний підхід, як і у випадку з кораблем Starship.
У своїй промові Маск торкнувся також недавньої критики з боку NASA. Директор агентства Джим Брайденстайн (Jim Bridenstine) нагадав про суттєві затримки за програмою Commercial Crew. У відповідь власник SpaceX заявив, що Falcon та Dragon є найбільш пріоритетними проєктами компанії й на них зосереджена головна частина зусиль її спеціалістів. За словами мільярдера, зараз на Starship йде не більше 5% від усіх ресурсів SpaceX.
За матеріалами: https://spaceflightnow.com