Астрономи опублікували нове унікальне зображення, отримане космічним телескопом James Webb (JWST). Він зафіксував «з’єднання» близького космічного торнадо та далекої спіральної галактики.
Загадка «космічного торнадо»
У 2006 році телескоп Spitzer виявив об’єкт HH 49/50, який, завдяки своїй характерній спіралеподібній формі, отримав прізвисько «космічне торнадо». Він являє собою т. зв. об’єкт Гербіга — Аро. Такі структури виникають, коли потоки речовини, що викидається зорями, які формуються, врізаються в прилеглі газопилові хмари. Це створює ударні хвилі, що нагрівають матеріал до високих температур. Потім матеріал охолоджується, випромінюючи світло у видимому та інфрачервоному діапазонах хвиль.

Хоча знімки Spitzer і прояснили характер HH 49/50, астрономи не були впевнені в природі розмитого об’єкта на верхівці «торнадо». Цю загадку допоміг розкрити телескоп JWST. Його знімки показали, що нечіткий об’єкт насправді — це спіральна галактика. Зрозуміло, їхнє сусідство є уявним. Якщо до HH 49/50 всього 630 світлових років, то галактика віддалена від нас на багато мільйонів світлових років.
Дім новонароджених зір
HH 49/50 є частиною хмари Хамелеон I — одного з найближчих до нас регіонів активного зореутворення, в якому народжується безліч сонцеподібних зір. Найімовірніше, наше рідне світило колись теж сформувалося в одному з подібних «зоряних пологових будинків».

Спостереження JWST допомогли астрономам простежити розташування розпечених молекул водню, молекул чадного газу та заряджених енергією зерен пилу, представлених помаранчевим і червоним кольорами. Також їм вдалося виявити безліч раніше невідомих дрібних деталей у структурі HH 49/50.
Джерело «торнадо» розташоване в 1,5 світлових роках від HH 49/50 (правий нижній кут знімка JWST) і являє собою протозорю класу I. Ця стадія триває від десятка тисяч до мільйона років і характеризується активним поглинанням речовини з масивного диска, що оточує зорю.
Що стосується зазнімкованої JWST галактики, то вона має добре помітну центральну опуклість (синій колір), що є домівкою для старіших зір, а також натяки на наявність спіральної структури. Червоний колір на знімку вказує на теплий пил і регіони зореутворення.
На завершення варто зазначити, нам пощастило, що JWST застав ці два об’єкти в такому вдалому взаємному розташуванні. Протягом найближчих тисяч років край HH 49/50 буде поступово зміщуватися назовні та, зрештою, повністю закриє галактику.
За матеріалами Esawebb