Хвіст Фаетона пояснили випаровуванням натрію

Не дивлячись на невеликі розміри, астероїд Фаетон (3200 Phaethon) є одним із найбільш примітних малих тіл Сонячної системи. Справа в тому, що цей шестикілометровий «небесний камінь» рухається дуже витягнутою траєкторією, яка перетинає орбіти всіх планет земної групи, а його перигелій знаходиться на відстані всього 21 млн км від Сонця.

Радарні зображення астероїда Фаетон, отримані в 2017 році радіотелескопом Аресібо. Джерело: Arecibo Observatory/NASA/NSF

Астрономи давно мали підозри, що Фаетон якось пов’язаний із метеорним потоком Геминіди, який спостерігається в середині грудня (його максимум припадає на 13-14 грудня). Справа в тому, що елементи орбіти астероїда практично співпадають із орбітальними параметрами метеорних частинок цього рою. Було всунуто припущення, що у нього існує довгий пиловий хвіст. Щоразу, коли Земля проходить через цей хвіст, частинки пилу входять у земну атмосферу, і ми бачимо їх як метеори, що «вилітають» із сузір’я Близнюків (Gemini).

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

У 2018 г. зонд PSP підтвердив цю теорію, сфотографувавши хвіст Фаетона. Щоправда, його походження довгий час лишалося предметом дискусій. Згідно з однією з версій, насправді це небесне тіло являеє собою вироджену комету, що «розгубила» майже всі свої леткі речовини. Згідно з другою — кілька тисяч років тому астероїд пережив зіткнення, після якого у нього утворився хвіст.

Астероїд Фаетон в уяві художника. Джерело: NASA/JPL-Caltech/IPAC

В недавньому випуску журналу The Planetary Science Journal була опублікована стаття команди дослідників із Лабораторії реактивного руху NASA, де пропонується інший механізм утворення хвоста. В ході серії моделювань, а також хімічного аналізу метеорита, який за своїми характеристиками повинен нагадувати Фаетон, вчені дійшли висновку, що вся справа в натрії.

Щоразу, коли Фаетон проходить перигелій, сонячне випромінювання розігріває його поверхню до температури близько 750°C. Це призводить до того, що натрій, який міститься у породах астероїда, переходить у газоподібний стан і крізь тріщини просочується назовні. Оскільки небесне тіло має дуже слабку гравітацією, навіть такого незначного впливу достатньо, щоб викинути певну кількість дрібних частинок з поверхні у відкритий в космос. Це й призводить до формування хвоста.

За матеріалами: https://www.nasa.gov

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів