Hubble зазнімкував галактику з активним ядром

Група супроводу місії Hubble опублікувала новий знімок космічного телескопа. Цього разу він зафіксував галактику Z 229-15.

Галактика Z 229-15 (знімок космічного телескопа Hubble). Джерело: ESA/Hubble & NASA, A. Barth, R. Mushotzky

Галактика Z 229-15 розташована на відстані 390 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Ліра. Вона має чітко виражену спіральну структуру. На знімку також можна побачити розташоване на околиці галактики кільце, що складається з безлічі зір, і тьмяне гало, що оточує її.

Z 229-15 є прикладом того, як в астрономії один і той самий об’єкт може класифікуватися по-різному. В її центрі знаходиться ядро, що містить надмасивну чорну діру. Нині вона активно поглинає речовину. Однак треба розуміти, що матерія не падає безпосередньо на неї. Вона утворює навколо неї диск, що складається з розпеченого газу, який є потужним джерелом випромінювання. Тому ядро Z 229-15 на знімку Hubble є таким яскравим.

Завдяки цій особливості Z 229-15 класифікується як галактика з активним ядром. Водночас можна звернути увагу на те, що попри яскравість ядра, ми також можемо побачити решту структури Z 229-15. Тому вона одночасно класифікується і як сейфертівська галактика. І, нарешті, з деякою натяжкою Z 229-15 також можна назвати квазаром. Цей термін використовується для позначення галактик з активними чорними дірами, чий акреційний диск є джерелом винятково потужного випромінювання. Завдяки цій обставині квазари також називають маяками Всесвіту.

Ви також можете почитати про те, як телескоп Hubble зазнімкував галактику з «мацаками».

За матеріалами https://esahubble.org

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine