Астрономи, які працюють із телескопом Hubble, опублікували його новий знімок. На ньому зображена галактика UGC 5460, яка є домівкою для двох недавніх наднових. Одна з них, можливо, є «самозванкою».

UGC 5460 розташована на відстані 60 млн світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Велика Ведмедиця. Як і наш Чумацький Шлях, вона класифікується як спіральна галактика. На фото Hubble видно її перетинку і звивисті спіральні рукави, густо всипані яскраво-блакитними зоряними скупченнями. У лівому кутку знімка також можна побачити куди ближчий до нас об’єкт. Це зоря Чумацького Шляху, яка знаходиться на відстані всього 577 світлових років від нас.
Галактика UGC 5460 стала ціллю спостережень Hubble через те, що останніми роками там сталися два спалахи наднових, які отримали позначення SN 2011ht і SN 2015as. Телескоп збирає дані для трьох різних програм, спрямованих на вивчення різних видів наднових.
SN 2015as — це так звана наднова з колапсом ядра. Вони виникають, коли масивна зоря вичерпує запаси свого термоядерного палива, після чого колапсує під дією власної гравітації. Спостереження Hubble за SN 2015as допоможуть дослідникам зрозуміти, що відбувається, коли ударна хвиля наднової, що розширюється, стикається з газовими хмарами, які її оточують.
Що стосується SN 2011ht, то астрономи мають сумніви з приводу її природи. Вона може бути як надновою з колапсом ядра, так і «самозванкою» — яскравою блакитною переміною. Так називають рідкісний різновид зір, що являють собою пульсуючі гіпергіганти. Їхня світність може перевершувати сонячну в мільйони разів. Яскраві блакитні змінні здатні виробляти настільки потужні викиди речовини, що їх можна прийняти за наднову — проте, на відміну від них, світило переживає таку подію. Hubble шукатиме зорю, що вижила, у місці розташування SN 2011ht. Це дозволить розкрити таємницю спалаху.
Раніше ми розповідали про те, телескопи Hubble та Chandra зібрали зоряний букет на День святого Валентина.
За матеріалами Esahubble.org