Hubble зафіксував посилення вітрів усередині Великої Червоної Плями

Велика червона пляма (ВЧП) вважається однією з головних «візитних карток» Юпітера. Воно безперервно спостерігається астрономами початку XIX століття, займаючи статус найбільшого атмосферного шторму в Сонячній системі.

Напрямок руху вітру у Великій Червоній Плямі. Джерело: NASA, ESA, Michael H. Wong (UC Berkeley)

Зрозуміло, ВЧП перестав бути статичним утворенням. За час свого існування воно зазнало низку серйозних метаморфоз, зменшившись у розмірах та змінивши форму. Не дивно, що вчені уважно стежать за поведінкою шторму, намагаючись зрозуміти причину змін і розкрити загадку його дивовижного довголіття.

Нещодавно американські астрономи опублікували результати вимірювання швидкості вітру ВЧП, виконані телескопом Hubble у період з 2009 по 2020 рік. Вони показали, що за цей час середня швидкість вітру на периферії шторму збільшилася на 8%. Найбільш різка зміна була зафіксована у 2017 році, коли поруч із ВЧП був інший шторм. Наразі середня швидкість вітру на околиці гігантського урагану перевищує 650 км/год. У той же час вітри, що дмуть у центральних областях, рухаються зі значно меншими швидкостями.

Поки що вченим важко відповісти, чи пов’язане збільшення швидкості вітрів ВЧП зі зміною його розмірів. Сто років тому його довжина вздовж найбільшої осі становила 41 тис. км, ширина – 14 тисяч. До 1980-х років довжина ВЧП зменшилася до 23 тис. км, а зараз вона становить 16 тисяч. При цьому форма плями змінилася з овальної майже на круглу.

За матеріалами: https://www.nasa.gov