Hubble відсвяткував свій день народження знімком космічної гантелі

24 квітня телескоп Hubble відсвяткував свій 34-й день народження. На честь цієї події група супроводу місії опублікувала знімок, що демонструє туманність M76, також відому як туманність Маленька Гантель.

Планетарна туманність M76 (фото Hubble). Джерело: NASA, ESA, STScI, A. Pagan (STScI)

Зазнімкована Hubble туманність, розташована на відстані 3400 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Персея. Вона має велику популярність в астрономів-аматорів. І якщо поглянути на знімок, то стає зрозуміло чому. Туманність вирізняється фотогенічністю та примітною формою, якій вона й зобов’язана своїм прізвиськом.

M76 класифікується як планетарна туманність. Вона являє собою оболонку з розпечених газів, що розширюється, викинутих вмираючою зорею, яка колись нагадувала Сонце. Випромінювання її оголеного ядра іонізує речовину, змушуючи її світитися (червоний колір відповідає азоту, синій — кисню), роблячи M76 видимою для телескопів.

Туманність складається з товстого диска з газу та пилу в центрі, і двох часток по обидва боки від нього. Це потоки газу, що рухаються вздовж осі обертання вмираючої зорі зі швидкістю 890 км/c. Вони стикаються з холоднішою речовиною, яка була викинута раніше.

Що стосується центральної структури, то астрономи припускають, що вона була сформована під дією гравітації зорі-компаньйона. Щоправда, це гіпотетичне світило не видно на знімку Hubble. Можливо, воно було поглинуте центральною зорею, коли та перетворилася на червоного гіганта. Хімічний аналіз диска міг би підтвердити або спростувати факт подібного зоряного канібалізму.

У центрі туманності також можна помітити цятку. Це оголене ядро зорі, що помирає. Температура його поверхні становить 120 000 °C, що у 24 рази вище за температуру поверхні нашого Сонця.

За космічними масштабами стадія планетарної туманності вкрай швидкоплинна. Лише через 15 тисяч років зоряне ядро перестане іонізувати навколишню речовину, після чого M76 стане невидимою.

За матеріалами https://www.esa.int

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!
Приєднуйтесь:
https://t.me/ustmagazine