Hubble сфотографував згасання планетарної туманності

Наш Всесвіт постійно змінюється — просто більшість процесів, що протікають у ньому, розвиваються надто повільно, щоб ми могли встигнути помітити якісь зміни за час людського життя. Проте з цього правила все ж таки бувають винятки. Про один із них стало відомо завдяки космічному телескопу Hubble.

Планетарна туманність Hen 3-1357 в 1996 р. Джерело: NASA, ESA, B. Balіck (University of Washington), M. Guerrero (Instituto de Astrofísica de Andalucía), і G. Ramos-Larios (Universidad de Guadalajara)

У 1996 р. орбітальна обсерваторія вперше сфотографувала туманність Hen 3-1357, також відому під неформальною назвою «Скат». Цей об’єкт, розташований на відстані 18 тис. світлових років від Сонця в сузір’ї Жертовника, привернув увагу астрономів завдяки своєму віку: він вважається наймолодшою відомою планетарною туманністю. Астрономи отримали можливість спостерігати її лише чверть століття тому, коли зірка, що вмирає, іонізувала раніше скинуту речовину і вона почала світитися.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Планетарна туманність Hen 3-1357 у 2016 р. Джерело: NASA, ESA, B. Balick (University of Washington), M. Guerrero (Instituto de Astrofísica de Andalucía) та G. Ramos-Larios (Universidad de Guadalajara)

Через 20 років Hubble знову сфотографував Hen 3-1357. Результати знімання дуже здивували астрономів, які припускали, що туманність збільшиться у розмірах. Вона справді змінилася, але не зовсім так, як це очікувалося. Туманність дуже сильно потьмяніла, а яскраво-сині газові оболонки поблизу її центру та характерні хвилясті краї, за які вона отримала своє прізвисько, більше не спостерігаються.

Також астрономам вдалося зареєструвати серйозні зміни у світлі, випромінюваному газами, з яких складається туманність (в основному це водень, азот і кисень). Повідомляється, що за час, що пройшов між спостереженнями, яскравість випромінювання того ж кисню зменшилася майже в тисячу разів.

Планетарна туманність Hen 3-1357 у 1996 (ліворуч) та 2016 р. (праворуч). Джерело: NASA, ESA, B. Balіck (University of Washington), M. Guerrero (Institut de Astrofísica de Andalucía), і G. Ramos-Larios (Universidad de Guadalajara)

За словами дослідників, така разюча трансформація Hen 3-1357 пояснюється поведінкою залишку зірки, що розташований в її серці. Найімовірніше, зовсім недавно цей об’єкт пережив так званий гелієвий спалах. У ході цього процесу температура його поверхні зросла майже на 40 тис. градусів. Після завершення спалаху він почав швидко остигати, що й призвело до стрімкого потьмарення планетарної туманності.

За матеріалами: https://spacetelescope.org

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів