З нагоди Хеллоуїна команда місії Hubble опублікувала нове барвисте зображення об’єкта далекого космосу. Цього разу в якості такого було обрано «примарне» утворення, яке чимось нагадує істот з різних історій для паранормальних явищ.

Acknowledgment: H. Arab (University of Strasbourg)
Насправді цей об’єкт, звичайно ж, не має жодного відношення до потойбіччя. На знімку зображено туманність IC 63, також відому під неофіційною назвою «Примара». Вона розташована в сузір’ї Кассіопеї на відстані близько 550 світлових років від Сонця.

Туманність є газово-пиловою хмарою, що освітлюється сяйвом прилеглої зірки γ (гама) Кассіопеї — біло-блакитного гіганта, маса якого перевищує сонячну в 19 разів, а світність — у 65 тис. разів. Його дуже легко знайти на небі: ця зірка є центральною у легко відомій «літері W» сузір’я Кассіопеї.

Зірка обертається з величезною швидкістю: матерія на її екваторі рухається зі швидкістю 1,6 млн км/год — у 200 разів швидше за аналогічний показник Сонця. Це призводить до періодичних змін яскравості світила та викидів великої кількості речовини, з якої навколо нього сформувався диск. Могутнє випромінювання γ Кассіопеї «бомбардує» водень, що входить до складу IC 63, змушуючи його світитися (на знімку це світіння показано червоним кольором). Частинки пилу туманності також відображають частину світла, що падає на них, — вона показана умовним синім кольором.



Згодом випромінювання γ Кассіопеї повністю розсіє гарну туманність. Варто також відзначити, що IC 63 – не єдиний об’єкт, який «потрапив під вплив» блакитного гіганта. Він є частиною набагато більшої туманності, що оточує світило. На земному небі ця туманність займає площу, що приблизно вчетверо перевищує площу диска повного Місяця. Проте в силу малої поверхневої яскравості за для її спостережень необхідні потужні телескопи та темне небо далеко від джерел «світлового забруднення».
За матеріалами: http://sci.esa.int