Hubble сфотографував «Привид Кассіопеї»

З нагоди Хеллоуїна команда місії Hubble опублікувала нове барвисте зображення об’єкта далекого космосу. Цього разу в якості такого було обрано «примарне» утворення, яке чимось нагадує істот з різних історій для паранормальних явищ.

Зображення туманності IC 63 (Примара Кассіопеї), отримане телескопом Hubble у видимому діапазоні. Джерело: NASA, ESA, and STScI
Acknowledgment: H. Arab (University of Strasbourg)

Насправді цей об’єкт, звичайно ж, не має жодного відношення до потойбіччя. На знімку зображено туманність IC 63, також відому під неофіційною назвою «Примара». Вона розташована в сузір’ї Кассіопеї на відстані близько 550 світлових років від Сонця.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №2 2021 (183)

До товару

Туманність є газово-пиловою хмарою, що освітлюється сяйвом прилеглої зірки γ (гама) Кассіопеї — біло-блакитного гіганта, маса якого перевищує сонячну в 19 разів, а світність — у 65 тис. разів. Його дуже легко знайти на небі: ця зірка є центральною у легко відомій «літері W» сузір’я Кассіопеї.

Гамма Кассіопеї. Джерело: ESA/Hubble, NASA, Digitized Sky Survey 2

Зірка обертається з величезною швидкістю: матерія на її екваторі рухається зі швидкістю 1,6 млн км/год — у 200 разів швидше за аналогічний показник Сонця. Це призводить до періодичних змін яскравості світила та викидів великої кількості речовини, з якої навколо нього сформувався диск. Могутнє випромінювання γ Кассіопеї «бомбардує» водень, що входить до складу IC 63, змушуючи його світитися (на знімку це світіння показано червоним кольором). Частинки пилу туманності також відображають частину світла, що падає на них, — вона показана умовним синім кольором.

Згодом випромінювання γ Кассіопеї повністю розсіє гарну туманність. Варто також відзначити, що IC 63 – не єдиний об’єкт, який «потрапив під вплив» блакитного гіганта. Він є частиною набагато більшої туманності, що оточує світило. На земному небі ця туманність займає площу, що приблизно вчетверо перевищує площу диска повного Місяця. Проте в силу малої поверхневої яскравості за для її спостережень необхідні потужні телескопи та темне небо далеко від джерел «світлового забруднення».

За матеріалами: http://sci.esa.int

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів