Холодний Місяць: чого очікувати від грудневої повні

Наближається чергова повня, яка цього разу цілком логічно називається Холодною. У грудні 2024 року вона припадає на 15 число місяця. Розповідаємо, як її краще спостерігати й коли.

Холодний Місяць
Холодний Місяць

Холодна повня 2024 року

Протягом одного календарного року можна спостерігати 12 або 13 повней. У 2024-му їх має бути тільки 12 й остання з них відбудеться 15 грудня. Традиційно вона має назву Холодної. Саме так її свого часу назвали оглядачі альманаху Old Farmer’s Almanac і звідси ця назва розійшлася по інших виданнях.

Взагалі повня — це явище, яке майже ніяк не пов’язане з подіями на поверхні нашої планети. Просто в якийсь момент Місяць займає таку позицію на своїй орбіті, що його освітлена Сонцем півкуля опиняється розвернутою до нас.

І єдиний вплив, який теоретично в цей час може здійснювати Місяць на події на Землі — забезпечувати додаткове освітлення, та й те тільки тоді, коли небо не вкрите щільними хмарами. Тож жодних специфічних подій, притаманних кожній окремій повні й зумовлених нею, просто не відбувається.

Зимова повня
Зимова повня. Джерело: www.livescience.com

Взагалі достеменно невідомо, звідки ж насправді автори Old Farmer’s Almanac узяли свої назви. Жодних етнографічних досліджень, які б підтверджували їхню автентичність, не існує. Однак і звинуватити їх у прямій брехні теж не вийде. Зрештою у Північній півкулі у грудні дійсно усюди холодно. Але від фази місяця це ніяк не залежить.

Як спостерігати повню

Нинішня повня не буде ані супермісяцем, ані мікромісяцем. Під час неї наш супутник перебуватиме далеко і від апогею, і від перигею. Затемнення в цей час також не буде. Крім того, поточна повня припадатиме на 9:02 за всесвітнім часом (11:02 за київським).

Отже, під час максимальної фази, Місяця просто не буде на небі України, бо він сховається за горизонтом ще о 6:23. Тож для того, аби ним помилуватися, варто обрати ніч з 14 на 15 грудня. Коли о 15:33 14 грудня Сонце опуститься під обрій, Місяць уже підніметься над ним.

Місяць на небі в ніч з 14 на 15 грудня
Місяць на небі в ніч з 14 на 15 грудня. Джерело: stellarium-web.org

Він перебуватиме у сузір’ї Тельця і протягом ночі рухатиметься разом із ним небом. Поруч у цей час перебуватиме Юпітер. Але якщо вам не вдасться помилуватися повнею 14 грудня, це цілком можливо буде зробити 15. В цей день Місяць у Києві зійде о 15:08, тобто приблизно за пів години до заходу Сонця.

У Лондоні час збігається із всесвітнім. Тому на момент настання повні там ще буде ранок. Щоправда, до того часу супутник нашої планети вже теж встигне сховатися за обрієм. Тому, так само, як і в Україні, спостерігати його краще у ніч з 14 на 15. Тут Місяць теж буде видно всю ніч.

А от мешканцям східного узбережжя США пощастить більше. Тут повна фаза припадатиме на 4:02 ранку за місцевим часом. В цей час небо ще буде темним, а Місяць висітиме над західним обрієм. Тож якщо цього дня прокинутися задовго до світанку, можна буде помилуватися ним у всій красі.

Новини інших медіа
Загадка мертвої галактики: швидкий радіосплеск збентежив астрономів
Загадковий навколоземний астероїд виявився шматком Місяця
У 3,5 раза ближче за Меркурій: обсерваторія SOHO показала рандеву комети із Сонцем
Планетарний локдаун: чи вплинула пандемія COVID-19 на температуру Місяця?
Ракети NASA пролетять крізь полярне сяйво
Blue Ghost показав який вигляд має сонячне затемнення в космосі
На далекій екзопланеті дмуть надзвукові вітри
Лебедина пісня C/2024 G3 (ATLAS): «привид» комети прикрасив небо над Атакамою
Китай хоче використати лазери для енергопостачання місячних місій
Супутниковий звʼязок 2025: коли стане доступним на смартфонах та скільки коштуватиме