Коли настане Боброва повня

Повня у листопаді традиційно називається Бобровою. Цього разу вона настане в ніч з 15 на 16 листопада. Це буде останній цього року супермісяць. Як його краще спостерігати, читайте у статті.

Боброва повня
Боброва повня

Боброва повня

Повня — астрономічна подія, яка спостерігається щомісяця, а інколи й частіше. Однак серед усіх небесних подій вона є однією з найяскравіших, тому її важко не помітити на небі. Отже, варто знати, коли ж точно освітлена частина Місяця буде спрямована прямо у бік Землі.

Листопадову повню заведено називати Бобровою. Традиція ця, як і щодо усіх інших випадків у році, коли освітлена Сонцем півкуля нашого супутника опиняється повернутою до нас, походить зі США. Точніше сказати важко, бо вже перше джерело, яке згадало всі ці назви, — видання Old Farmer’s Almanac, призначене для фермерів. говорить про ці назви як про «народні», не уточнюючи, про яку саме етнічну групу йдеться.

Саме видання вперше оприлюднило назви повней ще у 1930-ті роки й тоді заявляло, що їхні назви походять з різних джерел. Жодного наукового дослідження, яке б чітко вказувало, який же народ називав повню у листопаді Бобровою, просто немає.

Боброва хатка

Принаймні, пояснення, чому вона називається саме так, звучить більш-менш правдоподібно. Нібито саме в цей час бобри, готуючись до зими, активно розбудовують свої хатки. Що ж до інших назв, які ця астрономічна подія має у різних народів, то вони переважно стосуються холоду і снігу.

Супермісяць у листопаді

Боброва повня у листопаді 2024 року цікава тим, що це буде четверта й остання цьогоріч суперповня. Дивуватися цьому не варто. Адже збільшений розмір Місяця під час неї говорить лише про те, що він в цей період перебуває неподалік від найближчої до планети точки своєї орбіти, яка називається перигеєм. А вона відносно повні щомісяця зміщується лише на кілька діб.

Взагалі треба сказати, що жодного чіткого визначення, яку повню називати супермісяцем, а яку — ні, не існує. А все тому, що термін цей не астрономічний, а астрологічний. Саме представники цієї традиції, яка не є наукою взагалі, вигадали та популяризували цей термін.

Супермісяць у порівнянні зі звичайною повнею
Супермісяць у порівнянні зі звичайною повнею. Джерело: Вікіпедія

Тож відповідь, що буде спостерігатися під час Бобрової суперповні, достатньо проста: нічого особливого, просто Місяць на небі буде трохи більшим, ніж в середньому. До речі повня — далеко не найкращий час для астрономічних спостережень. Адже світло, відбите від Місяця, ефективно приховує інші астрономічні об’єкти.

Коли настане повня

Якщо ж говорити про точний час настання повні, тобто момент, коли фаза буде максимальною, то він цього разу для мешканців Європи буде набагато зручнішим, ніж попереднього. Станеться це 15 листопада о 21:29 за всесвітнім часом. У Києві буде вже 23:29. У столиці України Сонце цього дня зайде о 16:12. А супутник нашої планети в цей час перебуватиме над обрієм у сузір’ї Овна, поволі зсуваючись впродовж ночі до сузір’я Тельця. Під час максимальної фази Місяць перебуватиме високо на південному сході неподалік від зоряного скупчення Плеяди. Якщо дочекатися ранку, то можна побачити, як ця група зір опиниться зовсім поруч із ним.

У Лондоні час збігається із всесвітнім. Сонце тут сяде о 16:11 за місцевим часом. За пів години до того на небі з’явиться і Місяць. Події розвиватимуться так само, як в Україні, з тією лише різницею, що максимальна фаза настане на дві години раніше.

Місць під час суперповні 15 листопада
Місяць під час суперповні 15 листопада. Джерело: phys.org

А ось на східному узбережжі США умови для спостереження повні цього разу будуть достатньо своєрідними. Максимальна фаза тут припаде на 16:29, Місяць з’явиться над обрієм о 16:13, а Сонце сяде о 16:37. Тобто в момент, коли місячний диск буде максимально освітлений Сонцем, він ще перебуватиме дуже низько над східним горизонтом, а наше денне світило в цей час ще тільки ховатиметься за західним.

Пекло, хаос і комети: коли Земля стала придатною до життя
Телескоп «Субару» зазнімкував танець двох галактик, що стикаються
США надає Україні доступ до військової супутникової мережі Starshield
Найбільший кратер на Місяці виявився круглішим, ніж вважалося раніше
Зоряні ясла і наднові: камера темної енергії розкрила секрети Південної Вертушки
Космічне фото тижня: Магелланові Хмари крізь об’єктив астронавта
Арктика втратить льодовий покрив у 2027 році
Чи допоможе астероїд астронавтам дістатися Марса
Докази сонячного супершторму 2600 років тому знайшли в кільцях дерев
Інженер NASA запрошує кожного зробити селфі із супутника на тлі Землі