Холодна і дивна: James Webb сфотографував близьку екзопланету

Телескоп James Webb (JWST) зазнімкував одну з екзопланет, що обертається навколо зірки 14 Геркулеса. Це один із найхолодніших відомих нам позаземних світів.

Холодна екзопланета

14 Геркулеса розташована на відстані 60 світлових років від Землі. Це помаранчевий карлик, схожий за віком і температурою на наше Сонце, але трохи менш масивний і більш холодний. Астрономам відомо про дві екзопланети в цій системі. Обидві є газовими гігантами, чия маса в 7–8 разів перевищує масу Юпітера.

Сфотографована телескопом James Webb екзопланета, що обертається навколо зорі 14 Геркулеса. Джерело: Webb Space Telescope

Команда американських астрономів залучила JWST, щоб зазнімкувати екзопланету 14 Геркулеса c, яка розташована на більш віддаленій орбіті. Спостереження показали, що це один із найхолодніших відомих нам позаземних світів. Отримані JWST дані показали, що його температура становить всього -3°C.

Орбіта 14 Геркулеса c проходить на відстані близько 2,2 млрд км від своєї зорі. У нашій Сонячній системі вона б перебувала між Сатурном і Ураном. При цьому орбіта 14 Геркулеса c має високий ексцентриситет.

Космос для кожного

Магазин від Universe Space Tech

Журнал №4 (179) 2020

До товару

Дані JWST також пролили деяке світло на особливості атмосфери цього світу. 14 Геркулеса c виявилася менш яскравою в середньому інфрачервоному діапазоні, ніж очікувалося. Дослідники пов’язують це з хімічним дисбалансом вуглецю, що часто спостерігається у холодних коричневих карликів. У них молекули, утворені при більш високих температурах в нижніх шарах атмосфери, дуже швидко підіймаються вгору. Тому замість очікуваного метану в їхніх спектрах домінують вуглекислий і чадний гази.

Зоряна система у формі X

Це далеко не єдине відкриття, зроблене JWST під час вивчення даної системи. З’ясувалося, що орбіти двох екзопланет не лежать в одній площині, як у нашій Сонячній системі. Натомість вони нахилені одна відносно одної під кутом близько 40 градусів. Зовні це можна порівняти з гігантською літерою X, в центрі якої розташована зоря.

Науковці працюють над кількома теоріями про те, як планети 14 Геркулеса так сильно відхилилися від площини. Одне з найпопулярніших припущень полягає в тому, що «розлад» стався на ранньому етапі її формування після того, як із системи була викинута третя екзопланета.

Це свідчить про те, що щось подібне цілком могло статися і з нашою Сонячною системою, і що доля невеликих планет, таких як Земля, часто визначається набагато потужнішими зовнішніми силами.

Нагадаємо, що недавно James Webb виявив кам’яні хмари в атмосфері іншої екзопланети.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа
У NASA спостерігатимуть за європейською капсулою під час повернення на Землю
Розпочалося полювання на «абажури» з темної матерії
Година різниці. Скільки триває найдовший день року в містах України? СПИСОК
Створена найточніша в історії симуляція злиття нейтронних зір у чорну діру
Зіткнення галактик-близнюків утворило моторошний погляд Космічної Сови
Коли настане літнє сонцестояння у 2025 році?
Чорна діра в центрі Чумацького Шляху обертається з максимальною швидкістю
Китайські супутники влаштували загадкову зустріч на геостаціонарній орбіті
Рівень кисню в атмосфері Землі пов’язаний з інтенсивністю магнітного поля
Зорі та лазери: Gemini North  влаштував шоу в небі над Гаваями (фото)