Джеймс Вебб виявив кам’яні хмари в атмосфері далекої екзопланети

Завдяки допомозі телескопа James Webb (JWST) астрономи змогли отримати деталізовані спектри двох молодих екзопланет. В атмосфері однієї з них були знайдені силікатні хмари.

Зоря YSES-1. Стрілками позначені екзопланети, що обертаються навколо неї, які вдалося зазнімкувати безпосередньо. Джерело: ESO / Bohn et al.

Метою дослідження була новонароджена зоря YSES-1, розташована на відстані 310 світлових років від Землі у напрямку до сузір’я Мухи. Її вік становить всього 16,7 млн років. Вона привернула увагу науковців тим, що має дві екзопланети, знайдені за допомогою прямої зйомки. Це газові гіганти, чиї орбіти проходять на значній відстані від зорі, а атмосфери все ще розігріті до високих температур. Завдяки цьому вони випромінюють велику кількість інфрачервоного випромінювання, що дозволяє фотографувати їх безпосередньо.

Все це зробило YSES-1 дуже привабливим об’єктом для JWST. Пріоритетом спостережень було вивчення атмосфер екзопланет зорі з метою кращого розуміння їхньої будови. Аналіз спектра більш віддаленого тіла виявив характерні ознаки наявності хмар, що в основному складаються з піщаних частинок (силікатів). Вважається, що їхнє існування пов’язане з відносною молодістю планети. Більш молоді планети мають трохи більший радіус, і ця розширена атмосфера дозволяє хмарам поглинати більше тепла, випромінюваного планетою.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Внутрішня планета, YSES-1b, піднесла інший сюрприз. Хоча вся система ще дуже молода, водночас вона вже досить стара, щоб у ній уже не існували залишки протопланетного диска. Однак JWST вдалося знайти диск навколо самого газового гіганта. Передбачається, що він живить планету матеріалом і служить місцем народження супутників, подібних до тих, що оточують Юпітер і Сатурн.

Газовий гігант в уявленні художника. Джерело: Pixabay / CC0 Public Domain

Варто зазначити, що це лише третій навколопланетний диск, відомий вченим на сьогодні. Причому обидва інших розташовані біля об’єктів, значно молодших за YSES-1b, що викликає нові питання про те, як цей диск зміг проіснувати так довго.

За словами науковців, вивчення YSES-1 надає можливість у режимі реального часу спостерігати за формуванням планети, схожої на Юпітер. Знаючи, скільки часу це займає і який її фінальний хімічний склад, можна отримати важливі підказки про те, який вигляд мали будівельні блоки нашої Сонячної системи.

Раніше ми розповідали про те, як James Webb допоміг розкрити таємницю походження ультрагарячої планети.

За матеріалами Phys.org

Новини інших медіа