Хірурги провели небезпечну операцію в космосі дистанційним роботом

Шість лікарів успішно провели симуляцію хірургічної операції на борту МКС за допомогою дистанційно керованого робота. У якості «пацієнта» використовувались спеціальні гумові стрічки. Успішно виконана операція є великим досягненням для медицини та може мати важливе значення для майбутніх місій на Марс або для хірургічних втручань у віддалених районах на Землі.

МКС
Професор інженерії з Небраски та співзасновник Virtual Incision Шейн Фаррітор спостерігає за тим, як доктор Майкл Джобст, фахівець з колоректальної хірургії в Лінкольні, робить перший хірургічний роботизований розріз на Міжнародній космічній станції. Фото: unl.edu

Роботизована хірургічна рука spaceMIRA («мініатюрний роботизований асистент») була доставлена на Міжнародну космічну станцію (МКС) на борту ракети SpaceX на початку 2024 року. Хірургічний маніпулятор розроблений у партнерстві між Університетом Небраски-Лінкольна (UNL) та приватною компанією Virtual Incision. Після встановлення лікарі на Землі дистанційно змогли керувати рукою, щоб виконати серію дій з розрізання та захоплення, які мають на меті імітувати хірургічну операцію на людських тканинах.

spaceMIRA
Роботизована рука spaceMIRA в спеціальному корпусі на борту МКС. Фото: unl.edu

Рука має довжину 76 см і важить 900 грамів. Вона розміщена в коробці розміром з мікрохвильову піч, в якій і проводилося тестування. Вбудована камера дозволила хірургам керувати маніпулятором, щоб захопити, а потім розрізати 10 різних гумових стрічок, які були замінниками людської тканини. Хірургам довелося не лише дуже точно зробити розрізи, але й подбати про те, щоб не вдарити роботизованою рукою корпус. У разі необережності, корпус міг розбитися, а від утворених уламків постраждали б астронавти на борту МКС.

Хірурги проводили випробування в штаб-квартирі Virtual Incision в Лінкольні, штат Небраска, а управління місією здійснювалося через Центр управління корисним навантаженням NASA в Центрі космічних польотів імені Маршалла в Хантсвіллі, штат Алабама. Імітація операції тривала близько двох годин. Попри фактор затримки від 0,5 до 0,75 секунди, всі учасники успішно виконали завдання. Втім хірургам довелося адаптуватися до повільного зворотного зв’язку, щоб компенсувати цю затримку.

spaceMIRA
Співзасновник Virtual Incision, Шейн Фаррітор пробує керувати spaceMIRA. Фото: unl.edu

Успішне випробування не лише обіцяє можливість космічної хірургії на більш тривалих місіях, наприклад, на Марс, але й може допомогти лікарям проводити операції тут, на Землі, у віддалених районах, які можуть не мати доступу до місцевих хірургічних бригад.

Раніше ми повідомляли про те, як вирощені на орбіті овочі становлять небезпеку для здоров’я астронавтів.

За матеріалами newatlas.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine