Хаотичні ландшафти Червоної планети

За 4,5 млрд свого існування Марс пережив безліч різних катаклізмів, які змінили його вигляд до невпізнання. Він піддавався інтенсивному астероїдному бомбардуванню та пережив грандіозні виверження, що призвели до формування супервулканів. Марсіанською поверхнею текли потоки води та переміщалися величезні льодовики. Уся ця грандіозна активність залишила сліди, які можна побачити на знімках, зроблених космічними апаратами.

Як приклад можна навести такі зображення, отримані зондом Mars Express. На них показана ділянка, відома під назвою Країна Пірри (Pyrrhae Regio). Знімки з космосу демонструють хаотичний пейзаж, що сформувався в результаті падіння астероїдів і льодовикової активності.

У лівій частині основного знімка зображено тріо ударних кратерів. Найбільший із них має діаметр близько 40 км. Його дно вкрите тріщинами, що утворилися, як вважають, після падіння викинутої під час удару розплавленої породи. Вона охолола й осіла, залишивши «шрами», що ми спостерігаємо.

У центрі зображення можна помітити обриси двох звивистих заглиблень. Вони нагадують утворення, які іноді трапляються на Землі й виникають унаслідок просочування води крізь геологічні відкладення, що призводить до утворення природних дренажних мереж.

Хаотична ділянка Землі Пірра. Джерело:
ESA/DLR/FU Berlin

Але найцікавіша формація знаходиться в правій частині знімка. Це приклад т.зв. хаотичної місцевості. Вважається, що безладний ландшафт тут з’явився внаслідок стрімкого танення глибинних крижаних покладів, яке могло статися через вулканічну активність або падіння астероїда. У результаті поверхневий шар просто обвалився в порожнини, колись зайняті льодом. Нагорі залишилося лише кілька розрізнених гірських блоків. Цікаво, що дно деяких западин Країни Пірри лежить приблизно на 4 км нижче середнього рівня поверхні в цьому регіоні. Для порівняння: висота Монблану становить 4807 м.

Контекстна карта Землі Пірра та сусідніх регіонів. Джерело:
NASA MGS MO-LA Sci-ence Team

Хаотична природа Країни Пірри не викликає подиву, якщо згадати про її «сусідку». На захід від неї розташована Долина Марінера — найбільша система каньйонів у Сонячній системі. Її довжина становить 4500 км (чверть кола Марса), ширина сягає 600 км, максимальна глибина — 11 км. Каньйони Долини Марінера пов’язані з багатьма хаотичними ландшафтами Червоної планети.

За матеріалами https://www.esa.int