Міжнародний астрономічний союз (МАС) опублікував список із семи варіантів назви для квазісупутника Землі 2004 GU9. Переможець буде обраний під час голосування в Інтернеті.
Що таке квазісупутник
2004 GU9 був відкритий 2004 року. Він являє собою навколоземний астероїд із групи Аполлонів, чий діаметр оцінюється в 160 м. Спостереження показали, що він є квазісупутником Землі. Це означає, що 2004 GU9 перебуває в орбітальному резонансі 1:1 з нашою планетою. Це дозволяє астероїду залишатися поблизу Землі протягом тривалого часу.
Однак це не триватиме вічно. Квазісупутники відрізняються від справжніх супутників тим, що їхня орбіта проходить на надто великій відстані від планети, й тому є нестабільною. Через це з часом такі тіла йдуть у міжпланетний простір. У випадку з 2004 GU9, він покине околиці Землі після 2600 року.
Конкурс на ім’я для квазісупутника Землі
Донедавна квазісупутники планет не отримували власних імен. Усе змінилося після курйозної історії з квазісупутником Венери Зоозве. Цей об’єкт отримав таку незвичайну назву через поганий почерк ілюстратора, який створював постер Сонячної системи. Він виписав його офіційний номер 2002 VE і потім неправильно прочитав власний почерк. У результаті 2002 VE перетворився на Зоозве.
Після того, як письменник і ведучий подкасту Radiolab Латіф Нассер звернув увагу на це дивне ім’я і з’ясував його походження, він зв’язався з першовідкривачем астероїда Браяном Скіффом і попросив дозволу зробити Зоозве його офіційною назвою. Астроном погодився і надіслав запит у МАС. Той, у свою чергу, не став заперечувати. Так квазісупутник Венери став Зоозве.
Надихнувшись цією історією, Нассер потім запропонував МАС обрати ім’я і для квазісупутника Землі. Астрономи знову підтримали ініціативу й оголосили конкурс, запропонувавши надсилати варіанти назв для 2004 GU9.
Нещодавно суддівська колегія конкурсу опублікувала список із семи імен, які вийшли у фінал. Він має такий вигляд:
- Бакунава — міфічний дракон із філіппінського фольклору, який, за переказами, підіймається з океану, щоб проковтнути Місяць, викликаючи затемнення.
- Кардея — римська богиня дверних прорізів і переходу, що охороняє пороги.
- Ехема — мати сутінків з естонського фольклору, що символізує рівновагу між світлом і темрявою.
- Енкіду — благородний супутник Гільгамеша в однойменному епосі з шумерської міфології.
- Отр — гном-перевертень із норвезької міфології, який проводив свої дні у вигляді видри, долаючи кордони між земним і потойбічним царствами.
- Тарріаксук — у легендах інуїтів — це тіньові істоти, які відображають людські форми, але мешкають в інших вимірах.
- Тексістекатль — місячний бог ацтеків, який колись прагнув стати Сонцем, але його нерішучий стрибок зробив його Місяцем.
Переможця оберуть під час голосування на сайті Radiolab. Воно триватиме до 1 січня 2025 року. Проголосувати за вподобане ім’я можна тут.