Голка в копиці сіна: Hubble виявив рідкісний подвійний квазар

Під час аналізу даних, зібраних телескопом Hubble, команда астрономів виявила несподіваний і рідкісний об’єкт: кілька гравітаційно-зв’язаних квазарів, що перебувають усередині галактик, які зливаються. Вони існували коли вік Всесвіту становив лише 3 млрд років.

Що таке квазари?

Квазари часто називають маяками Всесвіту. Вони випромінюють на кілька порядків більше енергії, ніж галактики на кшталт нашого Чумацького Шляху. Джерелами всієї цієї активності є надмасивні чорні діри, точніше кажучи, акреційні диски, які їх оточують. Під дією гравітації та тертя, речовина, що їх утворює, нагрівається до дуже високих температур, що супроводжується виділенням величезної кількості енергії.

У пошуках подвійного квазара

Завдяки введенню в дію низки нових потужніших телескопів, астрономи отримали можливості, яких у них не було ще 10 –15 років тому. Це дозволило їм перейти до наступного етапу вивчення цих космічних маяків. Вони зайнялися пошуками подвійних квазарів, розташованих у галактиках, що зливаються.

Подвійний квазар в уявленні художника. Джерело: NASA, ESA, Joseph Olmsted (STScI)

Це виявилося дуже непростим завданням. У спостереженнях були залучені космічні телескопи Hubble, Chandra, Gaia, а також мережа наземних обсерваторій. Але в підсумку, дослідників чекав успіх. Їм вдалося ідентифікувати подвійний квазар, що отримав позначення SDSS J0749 + 2255. Він існував в епоху, коли вік Всесвіту становив лише 3 млрд років.

Сподобався контент? Підписуйся на нашу спільноту і отримуй більше про космос Друковані журнали, події та спілкування у колі космічних ентузіастів Підписатися на спільноту

Подальші перевірки підтвердили, що йдеться дійсно про два об’єкти, а не про випадок гравітаційного лінзування одного квазара якоюсь ближчою галактикою. Чорні діри, що складають SDSS J0749 + 2255, були розділені дистанцією в 12 тисяч світлових років. Їхні маси перевищували масу нашого Сонця в мільярд разів.

Подвійний квазар SDSS J0749 + 2255. Джерело: NASA, ESA, Yu-Ching Chen (UIUC), Hsiang-Chih Hwang (IAS), Nadia Zakamska (JHU), Yue Shen (UIUC)

За розрахунками дослідників, за наступні кілька сотень мільйонів років галактики та чорні діри, що їх складають, злилися в єдиний об’єкт, який нагадує розташовану неподалік від них гігантську еліптичну галактику M87. В її центрі знаходиться велетенська чорна діра, чия маса перевищує сонячну в 6,5 млрд разів. Найімовірніше, вона утворилася під час щонайменше кількох галактичних злиттів.

За матеріалами https://www.nasa.gov

Тільки найцікавіші новини та факти в нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Новини інших медіа
Механік-самоучка з Полтави розрахував політ Apollo 11 на Місяць? Розслідування. ВІДЕО
NASA відмовляється повірити у відкриття позаземного життя на планеті K2-18b
Астрономи знайшли «дволикі» білі карлики
K2-18b: найкращий кандидат на позаземне життя?
Всесвіт у долонях: Chandra створила 3D-моделі зір та наднових для друку
На світлину Google Earth випадково потрапив пролітаючий супутник Starlink від SpaceX
Антикітерський механізм для передбачення астрономічних явищ міг бути бракованим
Космічний радіодетектор може знайти темну матерію протягом 15 років
Жіночий екіпаж астронавток Blue Origin викликав несамовиту бурю ненависті
Невидимий ворог скарбів науки: хто викрадає вуглецеві секрети астероїдів