Гігантський бутерброд: астроном випадково відкрив найбільший протопланетний диск

Вчені знайшли найбільший з усіх коли-небудь спостережених планетарних дисків, що простягається на сотні мільярдів кілометрів. Його величезна тінь робить диск схожим на гігантського метелика. Але найцікавіше те, що цей дивовижний об’єкт тривалий час ігнорувався астрономами.

IRAS 23077+6707
У центрі цього складеного знімка зображено IRAS 23077+6707, ймовірно, найбільший планетотворний диск, який коли-небудь бачили, який нагадує гігантського космічного метелика. Фото: SAO/ASIAA/SMA/K

Об’єкт IRAS 23077+6707 вперше був помічений астрономічним супутником IRAS ще у 1980-х роках та позначений як дивне джерело інфрачервоного випромінювання. У 2016 році об’єкт був раптово «перевідкритий» за допомогою телескопа Pan-STARRS, коли астроном Ципріян Бергеа з Військово-морської обсерваторії США проводив огляд активних галактик у сузір’ї Цефея.

«Чивіто Дракули»

Бергеа спочатку не мав точної інформації про об’єкт. Але виявилося, що IRAS 23077+6707 має характерну форму з однаковими частинами, які розділені темною смугою — характерною особливістю для протопланетних дисків.

Світлі частини диска представляють розсіяне пилом світло у верхніх його шарах, тоді як темна смуга є еквівалентом площини екліптики нашої Сонячної системи, де сконцентрована більша частина матеріалу. Ця щільна ділянка речовини блокує і поглинає світло центральної зорі системи. Верхня і нижня площини диска розходяться поступово, тому смуга, що їх розділяє, створює форму, яка нагадує метелика. IRAS 23077+6707 отримав прізвисько «Чивіто Дракули», оскільки в рідній країні астронома (Уругваї) чивіто — це бутерброд, схожий на гамбургер.

У диску помітили першу протопланету

Спостереження за допомогою телескопа Submillimeter Array на Гаваях підтвердили, що цей «бутерброд» є протопланетним диском. Далі виявилося, що астроном зірвав справжній куш, адже IRAS 23077+6707 — найбільший відомий протопланетний диск, який коли-небудь бачили. Матерії в ньому настільки багато, що її вдосталь для формування великої кількості планет-гігантів на відстані, що в 1500 разів перевищує відстань між Сонцем і Землею.

Ця планетарна колиска віддалена від 800 до 1000 світлових років від нас, близько до зоретворної області Цефея. Радіохвилі, випромінювані газом всередині диска, мають різне зміщення, що свідчить про обертання системи. Крім гігантських розмірів, ще однією особливістю є те, що західна частина диска помітно тьмяніша за інші. Причина може бути в тому, що ця частина лежить у тіні.

Припускають, що всередині диска вже є одна новонароджена екзопланета. Ця планета, ймовірно, активно поглинає навколишній матеріал, утворюючи прогалину в диску.

Раніше ми повідомляли про те, як була розкрита таємниця утворення спіральних рукавів у протопланетних дисків.

За матеріалами space.com

Тільки найцікавіші новини та факти у нашому Telegram-каналі!

Приєднуйтесь: https://t.me/ustmagazine

Алгоритм машинного навчання допоможе передбачити гравітаційні хвилі
Примарний метелик: Gemini North зазнімкував планетарну туманність
Нова модифікація Телескопа горизонту подій побачить фотонні кільця навколо чорних дір
Розслідування завершено: SpaceX отримала дозвіл відновити польоти Falcon 9
Точно в ціль: висхідний Місяць «зафотобомбив» логотип Паризької олімпіади
Perseverance знайшов найважливішу марсіанську скелю
Темна матерія летить попереду звичайної під час зіткнень галактик
NASA спантеличена: повернення астронавтів Starliner залишається невизначеним
Sierra Space підірвала ще один прототип надувного модуля
Місячну базу може захистити від уламків кам’яна стіна