Вчені дослідили червоний гігант XX Трикутника. Ця гігантська зоря вкрита плямами розміром із Сонце. Проте вражає інше: на відміну від нашого світила, їхня зміна хаотична.
Дослідження гігантської зорі
Дослідники з Інституту астрофізики Лейбніца у Потсдамі (AIP) і Дослідницького центру астрономії та наук про Землю HUN-REN (HUN-REN RCAES) опублікували результати своїх досліджень циклу активності зорі XX Трикутника і виявили, що гігантські плями на ній змінюються хаотично.
XX Трикутника — це червоний гігант, що розташований на відстані 630 св. років від нас. Він цікавий тим, що його фотометричний центр, тобто найяскравіша точка, може зміщуватися на відстань до 10% від геометричного центра.
Уже достатньо давно науковці зрозуміли, що причиною цього є рух темних плям поверхнею. Протягом 16 років телескоп STELLA AIP, розташований на острові Тенерифе, зробив понад 2000 спостережень за цією зорею. Завдяки цьому вчені дізналися про неї дивовижні речі.
Хаотичний рух гігантських плям
Перше, що дізналися вчені про XX Трикутника, — це те, що поверхнею зорі рухаються дійсно гігантські плями. Розмір деяких із них наближається до розміру Сонця. Не дивно, що яскравість зорі так змінюється.
Завдяки спостереженням вчені дізналися, що період обертання XX Трикутника становить 24 доби, й плями підкорюються цій закономірності. Все це дуже нагадує те, що відбувається на Сонці з тамтешніми темними ділянками, в районі яких виникають спалахи.
Але далі поведінка плям на XX Трикутника має мало спільного з нашим світилом. На Сонці кількість плям із часом переживає збільшення і зменшення впродовж 11-річного циклу. Це пов’язане з магнітним диполем всередині зорі.
На XX Трикутника плями змінюються з року в рік хаотично. Це означає, що ніякого циклу активності там немає. Динамо всередині зорі перебуває в хаотичному стані.
За матеріалами www.space.com